در چند سال گذشته خیلی از ما به دلیل فیلتر بودن “فیسبوک” و باز بودن “اینستاگرام”، فعالیت مجازی خودمان را به عکس و “کپشن” محدود کرده‌ایم. من هم چند وقت است که به خاطر یک کمپین محیط زیستی، بیش‌تر از قبل به شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام سر می‌زنم و بیش‌تر به پروفایل‌های افراد مختلف دقت می‌کنم. و در طول این مدت برخی مسائل واقعا برایم سوال شده‌اند:

۱- واقعا ما این همه هنرمند و “آرتیست” و عکاس و گرافیست و نقاش در مملکت داریم!؟ احتمالا اگر به صورت کاملا تصادفی به ۱۰ پروفایل سر بزنید حداقل یکی از آن‌ها نوشته که یک هنرمند حرفه‌ای است.

۲- افرادی که به جای متنی که -تا حدودی- نشان بدهد چه جور آدمی هستند یا علایقشان چیست یا اصلا در زندگی دنبال چه هستند، در بخش بایو می‌نویسند “اینستا فالو” یا “اگه بک ندی، آنفالو بلاک” دقیقا چه جور آدم‌هایی هستند!؟ یک شبکه‌ی اجتماعی چطور می‌تواند به جای حاشیه و ابزار، تبدیل به خود متن و مسئله و دغدغه‌ی اصلی بشود!؟

۳- کسانی که در بایو چیزی مثل این می‌نویسند که “یه اردی‌بهشتیِ پرفکت” دقیقا فکر می‌کنند اگر بدانیم متولد اردی‌بهشت (یا هر ماه دیگری) هستند، چه برداشتی باید از آن‌ها داشته باشیم!؟ اردی‌بهشتی بودن چه صفتی‌ست که با پس‌وند”پرفکت” می‌خواهند درموردش توضیح بیش‌تری بدهند که یعنی خیلی اردی‌بهشتی هستند!؟

۴- تعریف از خود هرازگاهی خوب است و می‌تواند تاثیر مثبتی روی اعتماد به نفس داشته باشد یا گاهی اوقات برخی مسائل را به دیگران منتقل کند. ولی اگر شما باشید درمورد کسی که خودش را با جملاتی مثل “من یه دختر ملوس و شیرین و فان و خوشگلم که همیشه دنبال هیجانم” یا “کاش زندگی هم در حد من خوشگل بود” و… تعریف می‌کند، چه فکری می‌کنید!؟ نه، واقعا…

۵- چرا عکس پروفایل باید یک عکس دو نفره با دوست پسر/دختر یا حتی همسر باشد!؟ مگر خود پروفایل متعلق به یک نفر نیست!؟ مگر هر فرد یک هویت مستقل برای خودش ندارد!؟ چرا باید خودمان را صرفا با یک رابطه تعریف کنیم!؟ شبیه همین اتفاق در بخش “بایو” هم دیده می‌شود. یعنی فقط و فقط می‌نویسند “عشقم فلان کس”.

این‌که هم‌نسلان ما ظاهرا شخصیت مستقلی ندارند و منتظرند که یک شیء یا یک فرد از راه برسد و آن‌ها را تعریف کند، شدیدا برای من ترسناک است.

۶- مگر می‌شود یک خواننده این‌قدر برای یک نفر مهم شود که خودش را با واژه‌هایی مثل “تتلیتی” یا “شر” تعریف کند!؟ (قطعا خودتان می‌دانید که این واژه‌ها مربوط به طرفداران کدام خواننده‌ها هستند و موسیقی و ترانه‌های این خواننده‌ها در چه سطحی‌اند.)

۷- اگر بخواهم تمام غلط‌های املایی رایج در این شبکه‌ی اجتماعی که البته در حال حاضر در سایر شبکه‌های اجتماعی هم بیداد می‌کنند را بنویسم باید چند روز وقت صرف کنم ولی فعلا به این دو ترکیب قناعت می‌کنم: “عزیزه من”، “علی رفتِ”.

۸- واقعا ما جوان‌ها از “سِلفی” گرفتن خسته نمی‌شویم!؟ وقتی یک نفر وارد پروفایل یک نفر دیگر می‌شود و می‌بیند ۲۰ ردیف اول کلا عکس‌های سلفی تکی و بعضا دسته‌جمعی صاحب پروفایل است، حق ندارد فکر کند که “این بشر چقدر خودشیفته است!؟” باور کنید اگر گاهی دور و اطرافمان را نگاه کنیم، به جز خودمان و آینه‌ی مقابلمان سوژه‌های دیگری هم پیدا می‌شوند. نمی‌گویم سلفی نگیرید ولی -محض آرامش روح عکاسان و بعد هم کسانی مثل ما- گاهی هم عکس‌های دیگری در پروفایلتان منتشر کنید. باور کنید اتفاق بدی نمی‌افتد!

۹- چرا بعضی‌ها از بحث درمورد این‌که امروز “کی داره شاخ می‌شه؟” خسته نمی‌شوند!؟ اگر کمی به هم‌دیگر فضا بدهیم و این‌قدر تمام حرف‌ها و حرکات دیگران را به خودمان نگیریم چه می‌شود؟ اصلا مطرح کردن حرف‌هایی مثل این و “زدن” یک نفر چه فایده‌ای دارد؟ شاید این‌جا هم دعوا بر سر “فالوئر” است…

۱۰- چرا هیچ‌کس قبل از بازنشر عکس‌ها و متن‌های مختلف به دنبال منبع و پیدا کردن نام عکاس یا نویسنده نیست!؟ در اینستاگرام کلا همه چیز متعلق به همه‌ی ماست!؟ اگر این‌طور است چرا وقتی یک نفر دیگر مطلب کپی‌شده‌ی ما را بازهم کپی می‌کند ناراحت می‌شویم؟

قصدم از مطرح کردن این سوالات اصلا تخریب یا تمسخر کسی نیست. فقط می‌خواهم بدانم که آیا در حال حاضر این‌ها نرمال محسوب می‌شوند و ما که این‌طور نیستیم آنرمال تشریف داریم یا داستان چیز دیگری‌ست. اگر یک نفر پیدا شود و جوابم را بدهد ممنون می‌شوم.

 

این یادداشت در نشریه‌ی انجمن علمی ارتباطات و روزنامه‌نگاری منتشر شده است.


به دیگران هم برسانید

حامد

من یه نویسنده، عکاس، ویدئوگرافر و پادکسترم که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم.
تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پست‌های مرتبط

اهمیت وبلاگ‌نویسی مستقل و حمایت از آن

چرا وبلاگ‌نویسی مستقل و حمایت از آن مهم است

در این پست، از اهمیت وبلاگ‌نویسی مستقل و لزوم حمایت از آن صحبت کرده‌ام.

ادامه مطلب

سلبریتی

سلبریتی‌های همیشه‌طلب‌کار

در این یادداشت درمورد افراد مشهور و سلبریتی حرف زده‌ام که هر روز بیش‌تر می‌شوند و بر میزان طلب‌کاری‌شان هم اضافه می‌شود.

ادامه مطلب

جهانگیر رزمی - جایزه‌ی پولیتزر

با تنها ایرانی برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر آشنا شوید

اصولا هر خبرنگار و عکاس خبری و در درجه‌ی بعد هرکسی که در حوزه‌ی نویسندگی و عکاسی و موسیقی فعال باشد، باید جایزه‌ی پولیتزر را بشناسد...

ادامه مطلب

حامد درخشانی
با محصولات آموزشی ما آشنایید؟ اگه نه، کلیک کنید و یادگیری رو از همین امروز استارت بزنید!
رفتن به فروش‌گاه
کلیک کنید
close-image