شروعِ یک سریال جدید در دوران فرجه‌ها و تماشای هر مقدار از آن که امکان دارد (ترجیحا تمام قسمت‌های پخش‌شده) تا آخر امتحانات، رسمی بود که از ترم ۳ شروعش کردم.

آخر ترم هشت (که چند روز پیش تمام شد) نوبت سریال “Justified” بود. سریالی که در ۶ فصل پخش شده و چند ماه پیش تمام شده بود.

متاسفانه در دوران فرجه‌ها و امتحانات وقت نشد هر ۶ فصل را ببینم و مجبور شدم فصل آخر را بعد از امتحان آخر تماشا کنم. (بالاخره بعضی وقت‌ها آدم باید بخوابد!)

خلاصه بگویم، این سریال ترکیبی از سبک وسترن جدید و پلیسی-جنایی-مافیایی است! شخصیت اصلی، هم یک افسر پلیس (مارشال) است که باید قانون را اجرا کند و هم یک کابوی که گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهد، پایش را از خط‌های قرمز فراتر می‌گذارد. (بخش دوم، بیننده را یاد فیلم‌های وسترن کلاسیک و قدیمی و کاراکترهایی که “جان وِین” به تصویر می‌کشید می‌اندازد.)

 

داستان سریال در شرق ایالت “کِنتاکی” آمریکا و بخش “هارلن” اتفاق می‌افتد که اهالی آن لهجه‌ی جنوبی غلیظی دارند و زندگی سختی را می‌گذرانند. آن‌قدر سخت که بچه‌های کوچک هم استفاده از “شات‌گان” را به خوبی بلدند.

اسم شخصیت‌های اصلی سریال که باقی کاراکترها به نحوی حول آن‌ها می‌چرخند، “رِیلِن گیوِنز” و “بوید کراودِر” است که اولی نقش مثبت دارد و دومی منفی، ولی می‌شود با هر دو در لحظات خاصی سمپاتی داشت. بازی عالی “تیموتی اولیفَنت” و “والتون گاگینز” به این شخصیت‌ها جان می‌دهد.

موسیقی سریال به فضای آن می‌خورد و کارگردانی تک‌تک قسمت‌ها بسیار خوب انجام شده. روند کلی داستان و فضای سریال در هر ۶ فصل به خوبی جلو می‌رود و به جز چند قسمت در فصل سوم، باقی قسمت‌ها به هیچ وجه بیننده را خسته نمی‌کنند.

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها درمورد این سریال، پایان بسیار راضی‌کننده‌ی آن است.

کسانی که اهل تماشای سریال‌های خارجی باشند، قطعا می‌دانند که چه می‌گویم. خیلی از سریال‌ها بعد از چند سال جوری خداحافظی می‌کنند (یا کنسل می‌شوند) که بیننده با خود می‌گوید “کاش از اول، تماشای این سریال را شروع نکرده بودم” ولی Justified به هیچ وجه این‌طور نیست و فصل آخر آن -احتمالا بعد از فصل دوم- یکی از بهترین خطوط داستانی سریال را به نمایش درمی‌آورد و به خوبی تکلیف تمام کاراکترها را مشخص می‌کند.

در آخر این را هم بگویم که این سریال صحنه‌های خشن و خون‌ریزی کم ندارد. پس اگر نسبت به این موارد خیلی حساس‌اید، شاید بهتر باشد سراغ سریال دیگری بروید.

و اگر نه، حتما Justified را ببینید!

 

چیزی که توجه مرا جلب کرد:

کاراکترهایی که در حد مرگ جدی بودند ولی در عین حال خیلی راحت همه چیز را به شوخی می‌گرفتند!


به دیگران هم برسانید