اگر آدم عمل‌گرایی باشید و به نتیجه‌ی نهایی کارها اهمیت زیادی بدهید، احتمالا عشق را به عنوان پدیده‌ای در نظر می‌گیرید که باید در نهایت به تشکیل یک زوج یا حتی خانواده منتهی شود. و عشقی که به این‌ها ختم نشود را اتفاقی بی‌فایده می‌دانید که بیش از هر چیز، وقت و انرژی یک یا هر دو طرف داستان را تلف کرده و به جایی نرسیده. و بازهم احتمالا، عشق یک‌طرفه را احمقانه‌ترین نوع عشق می‌دانید که هیچ توجیه منطقی و واقع‌گرایانه‌ای ندارد.

اگر این‌طور است و مثل منِ چند سال قبل فکر می‌کنید، این پست برای شماست!

 

عشق یک‌طرفه یعنی چه؟

عشق یک‌طرفه عشقی‌ست که در آن، معشوق یا از احساسات عاشق خبر ندارد یا این احساسات را نادیده می‌گیرد یا به کلی ردشان می‌کند.

 

عشق یک‌طرفه در ادبیات و سینما

قبل از این‌که وارد جنبه‌ی علمی و عملی ماجرا شوم و از تجربه‌ی خودم بگویم، دوست دارم به چند عشق یک‌طرفه در ادبیات اشاره کنم. دو اثر ادبی که می‌توانند دیدگاه شما نسبت به عشق و عاشقی را عوض کنند. اولی، «لیلی و مجنون» خودمان است که توسط نظامی و در قرن ششم سروده شده. دومی هم رمان «گتسبی بزرگ» از اف. اسکات فیتزجرالد است که خواندنش یکی از به‌ترین تجربه‌های ادبی شخص من است. (در این مورد اگر کتابش را نمی‌خوانید، حداقل فیلمش را ببینید!)

اگر بعد از این‌ها بازهم حوصله‌اش را داشتید، سری هم به مجموعه‌ی «هری پاتر» بزنید و خط سِیر کاراکتر «اسنیپ» را تا پایان کتاب هفتم -یا حداقل فیلم هفتم- دنبال کنید.

درمورد سینما هم توصیه‌هایم را به فیلم فوق‌العاده‌ی «کازابلانکا» محدود می‌کنم. (طبیعتا ادبیات و سینمای ایران و جهان پر است از داستان عشق‌های یک‌طرفه ولی من شخصا این چند مثال را بیش‌تر از بقیه دوست دارم.)

خواندن این کتاب‌ها و هم‌ذات‌پنداری با مجنون و گتسبی و اسنیپ می‌تواند جنبه‌ی خیال‌پرداز ذهن‌تان را درمورد زیبایی عشق‌های یک‌طرفه به کار بیندازد. اما از آن‌جایی که حرف زدن درمورد آن‌ها خودش یکی دو پست جداگانه می‌خواهد، این‌جا درموردشان چیز بیش‌تری نمی‌گویم و به همین توصیه‌ها اکتفا می‌کنم.

 

اولین عشق یک‌طرفه‌ی من

. . .

..................................................................................................................................

برای خواندن ادامه‌ی پست یا دیدن باقی محتوا، باید عضو وبلاگ باشید.

ثبت‌نام | ورود

(چرا عضو بشم؟)

..................................................................................................................................


به دیگران هم برسانید

حامد

من یه نویسنده، عکاس، ویدئوگرافر و پادکسترم که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم.
تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پست‌های مرتبط

نشانه‌های رابطه‌ی عاطفی سالم

چه‌قدر از سلامت رابطه‌تان مطمئن‌اید: نشانه‌های یک رابطه‌ی عاطفی سالم

در این پست از ویژگی‌های یک رابطه‌ی سالم گفته‌ام. به این سوالات پاسخ دهید تا به میزان سلامت رابطه‌تان پی ببرید.

ادامه مطلب

کارآیی و مینی‌مالیسم

کارآیی واقعی چیست؟ مینی‌مالیسم چه‌طور به بالا رفتن آن کمک می‌کند؟

در این پست به تعریفی واقع‌گرایانه از کارآیی رسیده‌ام و از رابطه‌ی مینی‌مالیسم با آن گفته‌ام. یاد بگیرید که چه‌طور مینی‌مالیست بودن می‌تواند کارآیی شما را بالا ببرد.

ادامه مطلب

رویداد - درون‌گرا

تجربه‌ی رویدادی یک درون‌گرا

به عنوان یک درون‌گرا باید رویدادهایی را انتخاب کنید که واقعا برای‌تان ارزش حضور داشته باشند و هدف‌تان از حضور در رویداد را بدانید...

ادامه مطلب

حامد درخشانی
با محصولات آموزشی ما آشنایید؟ اگه نه، کلیک کنید و یادگیری رو از همین امروز شروع کنید!
رفتن به فروش‌گاه
کلیک کنید
close-image