اگر اهل فیلم باشید احتمالا نام نویسنده و کارگردان برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، “کَمِرون کرو” (Cameron Crowe) را شنیده‌اید. او که بارها به خاطر فیلم‌ها و فیلم‌نامه‌هایش نامزد جایزه‌های مختلف بوده است، قبل از این‌که وارد عالم سینما شود، چندین سال به عنوان یک روزنامه‌نگار و منتقد موسیقی فعالیت داشته و حتی برای مجله‌ی مشهور و معتبر Rolling Stones می‌نوشته. به نظر می‌رسد همین مسئله باعث استفاده‌ی خوب او از موسیقی در فیلم‌هایش شده است…

فیلم‌های کرو معمولا در ژانر درام هستند و اکثر اوقات یک کاراکتر دارند که روزگاری در زندگی‌اش بسیار موفق بوده ولی حالا تقریبا همه چیز را از دست داده و اتفاقاتی باعث می‌شوند او در سبک زندگی و انتخاب‌هایش تجدید نظر کند. کاراکترهای کم‌سن‌وسال هم در فیلم‌های کرو نقش‌های مهم و جالبی داشته‌اند. این کارگردان از بازیگران مطرحی در فیلم‌هایش استفاده کرده و افرادی مثل “تام کروز“، “کوبا گودینگ“، “کامرون دیاز“، “مَت دِیمون“، “پِنِلوپه کروز“، “کِیت هادسون“، “اسکارلت جوهانسون” و… برای او به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

کَمِرون کرو زمان زیادی برای فیلم‌هایش صرف می‌کند و هر چند سال یک بار فیلم بلند سینمایی می‌سازد. فاصله‌ی بین دو اثر بلند سینمایی آخر او ۴ سال بوده است.

فیلم “آلوها” (Aloha) (سلام و درود به زبان هاوایی) با بازی “بردلی کوپر“، “اِما استون” و “رِیچِل مک‌آدامز” -محصول سال ۲۰۱۵- آخرین فیلم کرو در مجموعه‌ای از فیلم‌های دوست‌داشتنی، سرگرم‌کننده و از لحاظ بصری زیباست. فیلم‌هایی مثل “جِری مکگوایِر“، “آسمان وانیلی” و “یک باغ وحش خریدیم” که شخصا همه‌ی آن‌ها را دوست دارم.

آلوها داستان یک خلبان که آرزوی شرکت در پروژه‌های فضایی را داشته روایت می‌کند که به دلیل بحران اقتصادی و کم شدن بودجه‌ی ارتش برای دنبال کردن علاقه‌اش به کار برای یکی از پول‌دارترین مردان آمریکا که می‌خواهد به عرصه‌ی فضا هم وارد شود تن می‌دهد. در این سال‌ها که بیننده آن‌ها را نمی‌بیند، “برایان” (نام کاراکتر اصلی فیلم) خودش را گم کرده و تبدیل به یک فرد افسرده شده که دیگر به خیلی چیزها اعتقاد ندارد. او برای یک پروژه‌ی کوتاه که قرار است در آن با ارتش همکاری داشته باشد به “هاوایی” می‌آید. تقریبا بلافاصله بعد از ورودش “ترِیسی” که یک دوست قدیمی‌ست و حالا برای خودش تشکیل خانواده داده را می‌بیند و بعد هم “آلیسون” را که رابط او از طرف ارتش است. آلیسون خلبانی جوان و پرانرژی‌ست که به تدریج روی برایان تاثیر می‌گذارد…

چیزی که توجه مرا جلب کرد: صحنه‌ای از فیلم که زیرنویس دارد. (ببینید تا بدانید!)

توصیه می‌کنم این فیلم و باقی فیلم‌های “کَمِرون کرو” را حتما ببینید.


به دیگران هم برسانید