مهم نیست چه‌طور باهم آشنا شده‌اید و چه‌طور به این‌جا رسیده‌اید، یک قرار اول بد می‌تواند شانس هرکسی را برای ادامه‌ی رابطه از بین ببرد. اگر می‌خواهید شانس‌تان برای رسیدن به قرار دوم و ساختن یک رابطه‌ی عاطفی را حفظ کنید، به این ۱۰ قانون مهم توجه کنید.

 

۱- زمان و مکان قرار را درست انتخاب کنید

اگر قبل از قرار اول زیاد باهم صحبت کرده‌اید و شناخت اولیه‌ی خوبی از هم‌دیگر دارید، محلی را انتخاب کنید که به علایق و سلیقه‌های طرف‌تان -یا بهتر: هردویتان- می‌خورد. اگر نه، یک مکان ساده مثل کافه را انتخاب کنید که بیش‌ترین انعطاف را داشته باشد و بشود راحت در آن حرف زد. تا اگر لازم شد، بشود قرار را به راحتی تمام کرد یا اگر همه چیز خوب پیش رفت، بشود آن را طولانی‌تر کرد.

اگر می‌توانید، قرارتان را در یکی از راه‌های وسط هفته و عصر بگذارید. در این حالت، هم برای تمام کردن سریع‌تر قرار بهانه دارید (فردا تعطیل نیست و باید به کارهایتان برسید / برای شام جایی دعوت‌اید و…) و هم می‌توانید قرارتان را طولانی‌تر کنید (مثلا شام را هم باهم باشید) یا -اگر همه چیز خوب بود- در انتهای قرار اول صحبت را به تعطیلات آخر هفته بکشانید و قرار دوم را هم بگذارید.

 

۲- وقت‌شناس باشید

اگر با کسی که تا به حال ندیده‌اید برای ساعت شش یک قرار حضوری بگذارید و ساعت شش‌ونیم هنوز منتظرش باشید، اولین برداشت‌تان چه خواهد بود؟ سر کارتان گذاشته و قرار نیست بیاید؟ هنوز شروع نشده، شما و رابطه‌تان برایش اهمیت چندانی ندارد؟ یا چیزهای دیگر؟

در هر صورت مطمئن باشید که تاخیر زیادی، نتایج جالبی به هم‌راه ندارد. پس سعی کنید حتما سر وقت به قرارتان برسید. و اگر اتفاق خاصی افتاد و تاخیری بیش از پنج شش دقیقه داشتید، حتما به طرف‌تان خبر دهید که در راه‌اید اما کمی دیر خواهید رسید.

 

۳- حواس‌تان را به قرارتان بدهید / موبایل را کنار بگذارید

یکی از اعصاب‌خردکن‌ترین کارها که می‌شود سر قرار انجام داد، فرو رفتن داخل گوشی موبایل و نادیده گرفتن طرف مقابل است. پس:

– اینترنت گوشی را قطع کنید تا هی نوتیفیکیشن نگیرید.

– اگر منتظر یک تماس خیلی خیلی مهم نیستید، گوشی را سایلنت کنید.

– موبایل‌تان را جایی دور از چشم و دست‌هایتان بگذارید. (اگر داخل جیب یا کیف‌تان جا ندارید و مجبورید گوشی را بگذارید روی میز، یا رویش یک چیز دیگر بگذارید -مثلا کیف پول- یا حداقل صفحه‌اش را رو به پایین بگذارید)

– به جای صفحه‌ی موبایل، به چشمان طرف‌تان نگاه کنید و واقعا با او گفت‌وگو کنید (هم حرف بزنید و هم گوش کنید!)

 

۴- تنها سوال‌تان «چه خبر؟» نباشد

از قبل به این‌که چه خواهید گفت و چه خواهید پرسید، فکر کنید. طبیعتا قبل از قرار گذاشتن، به یک شناخت ابتدایی از طرف‌تان رسیده‌اید و خودتان را هم -کم‌وبیش- می‌شناسید. علایق مشترک‌تان را پیدا کنید و درموردشان صحبت کنید. سوالاتی بپرسید که جوابی طولانی دارند و به کسب شناخت از طرف مقابل کمک می‌کنند.

ضمنا پرسیدن سوال، باعث ایجاد گفت‌وگو می‌شود تا فقط یک نفر صحبت نکند. جای خطابه‌های یک‌نفره‌ی طولانی قطعا در قرارهای اول نیست.

برای پیدا کردن سوالات و موضوعات مناسب پیشنهاد می‌کنم به پست زیر مراجعه کنید و سوالاتی که برای مراحل ابتدایی رابطه و قرار اول طراحی شده‌اند را ببینید.

یک پست دیگر هم بخوانید:  7 راه و 37 سوال برای رسیدن به شناخت در رابطه

 

۵- خوب سفارش دهید / به اشتراک بگذارید!

به‌خصوص اگر برای ناهار یا شام بیرون رفته باشید و قرار باشد غذا سفارش دهید، انتخاب‌تان مهم است. به طور کلی هر خوراکی یا غذایی که می‌تواند چالش‌زا باشد را کنار بگذارید. شاید در نگاه اول فکر کنید که غذا نمی‌تواند چالش‌زا باشد. در این صورت از شما دعوت می‌کنم سر قرارتان ماکارونی (اسپاگتی) یا ماهی استخوان‌دار سفارش دهید و نحوه‌ی غذا خوردن خودتان و واکنش‌های قرارتان را ببینید.

یک نکته‌ی مهم دیگر درمورد سفارش‌تان، به اشتراک گذاشتن آن با طرف‌تان است. یک بررسی جالب که در دانش‌گاه لیدز انجام شده و رفتار ۱۰۰ زوج را در قرار اول‌شان بررسی کرده، به این نتیجه رسیده است: تقریبا تمام زوج‌هایی که غذایشان را در قرار اول باهم شریک شدند، دوست داشتند قرار دومی هم داشته باشند. اما بین زوج‌هایی که غذایشان را باهم شریک نشدند، فقط در حدود ۴۰ درصد از موارد هردو نفر می‌خواستند به قرار دوم برسند.

پس سعی کنید میزان عجیب و آنرمال بودن سفارش‌تان به میزان عجیب و آنرمال بودن سفارش طرف‌تان نزدیک باشد! ضمنا اگر قرارتان چیزی سفارش داده که شما هم دوست دارید، می‌توانید همان را سفارش دهید. این کار نوعی حس اعتماد به سلیقه‌ی طرف‌تان یا یک‌سان بودن سلایق‌تان را به او نشان می‌دهد.

 

۶- صادق باشید؛ اما نه زیادی!

اگر بحثش شد، صادقانه به طرف‌تان بگویید که هدف‌تان از برقراری رابطه با او چه خواهد بود. از او هم بخواهید که با شما صادق باشد. قطعا لازم نیست تمام زندگی‌تان را در قرار اول برای طرف‌تان تشریح کنید ولی برای این‌که نه وقت خودتان را هدر دهید و نه وقت او را، به‌تر است مسائلی که ممکن است در آینده مشکل‌زا شوند را مطرح کنید.

مثلا اگر در حال حاضر بی‌کارید و دنبال شغل بعدی‌تان می‌گردید یا اگر چند هم‌خانه دارید یا اگر به دنبال رابطه‌ای جدی و بلندمدت نیستید و… به قرارتان بگویید. بعضی‌ها با مواردی مثل این مشکل دارند و نمی‌خواهند با فردی وارد رابطه شوند که در چنین شرایطی‌ست. طبیعتا هر دوی شما حق انتخاب دارید و اصلا این قرارهای اول برای جمع کردن همین اطلاعات اولیه و تصمیم‌گیری برای ادامه دادن یا تمام کردن رابطه‌اند.

اما یکی از مواردی که لازم نیست در قرار اول درموردش زیادی صادق باشید، رابطه‌های قبلی‌تان است. اگر طرف‌تان در این مورد سوال کرد، تا جایی که راحت‌اید از روابط قبلی‌تان و دلایل تمام شدن‌شان بگویید. اما مراقب بدگویی‌های بی‌خودی درمورد روابط تمام‌شده یا مقایسه‌ی آن‌ها با کسی که روبه‌رویتان نشسته باشید.

ضمنا صحبت نکردن درمورد تمام واقعیت در قرار اول، با دروغ گفتن یکی نیست. به هیچ وجه دروغ نگویید. مطمئن باشید که بعدها برایتان گران تمام می‌شود.

 

۷- به کارها و موقعیت‌هایی که معذب‌تان می‌کنند، نه بگویید

به هیچ وجه حس نکنید که مجبورید کاری انجام دهید. اگر طرف‌تان درخواستی از شما دارد که با آن راحت نیستید یا می‌خواهد کاری کند که دوست ندارید، به راحتی نه بگویید. این درخواست می‌تواند به سادگی سوار یک چرخ‌وفلک شدن باشد؛ وقتی ارتفاع را دوست ندارید یا مواردی مهم‌تر.

برقرار کردن حد و مرزها و حریم‌های شخصی از همین ابتدای کار بسیار مهم است. پس هر جا که لازم است از کلمه‌ی نه استفاده کنید!

 

۸- بی‌خودی سر حساب کردن دعوا نکنید

اگر طرف‌تان می‌خواهد صورت‌حساب کافه / رستوران / … را بپردازد و شما هم مشکل خاصی با این قضیه ندارید، بگذارید این کار را بکنید و درموردش بحث نکنید. اگر می‌خواهید سهم خودتان یا نصف هزینه را بپردازید و طرف‌تان راضی نمی‌شود، بازهم به‌تر است درموردش دعوا نکنید؛ به‌خصوص اگر تا این‌جای قرار به هردویتان خوش گذشته. (در این حالت، تمام کردن قرار با بحث اصلا اتفاق خوبی نیست.)

اما اگر حساب کردن شراکتی هزینه‌ی قرار واقعا برایتان مهم است و حس می‌کنید طرف‌تان برای این عقیده‌ی شما احترام قائل نیست، این را به او بگویید. واکنشی که خواهید دید، برای تصمیم‌گیری درمورد آینده‌ی رابطه هم مهم است.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  چه‌طور وارد رابطه شویم اما مستقل بمانیم

 

۹- هروقت که خواستید، قرار را تمام کنید

اگر کار واجب دیگری دارید (حتی اگر این کار واجب، ولو شدن روی مبل و فیلم دیدن در خانه است!) یا اگر حس می‌کنید قرارتان خوب پیش نرفته و کلا خوش نمی‌گذرد، از تمام کردن آن نترسید.

لازم نیست بیش‌تر بمانید یا دسر هم سفارش دهید یا بعد از کافه قدم هم بزنید تا احیانا به طرف‌تان برنخورد. هروقت که دوست داشتید، به او بگویید که وقت خداحافظی رسیده!

 

۱۰- اگر طرف‌تان را نمی‌شناسید، دیگران را در جریان قرارتان بگذارید

نمی‌خواهم مثل پدربزرگ‌های همیشه‌نگران به نظر برسم. ولی واقعیت این است که در دنیای ناامنی زندگی می‌کنیم. پس اگر کسی را از قبل نمی‌شناسید، حداقل یکی از دوستان نزدیک‌تان را در جریان زمان و مکان قرارتان و حتی نام و شماره‌ی طرف‌تان بگذارید. این کار، هم از جنبه‌ی ایمنی خوب است و هم از این جهت که بعد از قرارتان می‌توانید با یک نفر درموردش حرف بزنید!

 


نوبت شما

از تجربه‌های شخصی خودتان در قرارهای اول بنویسید. به نظرتان چه نکاتی مهم‌ترند یا باید به لیست بالا اضافه شوند؟

این پست را با دوستان‌تان هم به اشتراک بگذارید. و محتوای وبلاگ را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا خبرنامه‌ی ایمیلی دنبال کنید تا پست‌های بعدی را از دست ندهید.

 

اگر این پست را دوست داشتید، پست‌های دیگر با برچسب راهنمای روابط عاطفی را هم ببینید.

 

اگر می‌خواهید از دنیای روابط عاطفی بیش‌تر سر دربیاورید و بتوانید رابطه‌هایتان را درک و مدیریت کنید، این مجموعه به دردتان خواهد خورد:

مجموعه‌ی آموزشی بعد از عشق: مدیریت روابط عاطفی از آغاز تا پایان

 

معرفی مجموعه:

دیدن در یوتیوب

 


 


به دیگران هم برسانید