تعطیلات عید می‌تواند یک دوران لذت‌بخش و هیجان‌انگیز باشد؛ پر از خوراکی‌های خوش‌مزه، مهمانی‌ها، تجدید دیدار با فامیل و دوستان و البته عیدی‌های جذاب! اما در کنار این‌ها، امکان دارد با استرس، پرخوری، ول‌خرجی و اعصاب‌خردی هم هم‌راه شود. متاسفانه این‌که تعطیلات ما کدام مسیر را برود، کاملا به خودمان بستگی ندارد. اما قطعا می‌توانیم نقشی فعالانه و موثر در جهت رسیدن به حالت اول ایفا کنیم.

در این پست، درمورد یکی از عوامل استرس و اعصاب‌خردی در تعطیلات و مهمانی‌های عید حرف خواهم زد. امیدوارم که -با استفاده از این نکات- بتوانید با حرکات روی اعصاب فامیل کنار بیایید و نوروز کم‌استرس‌تر و شادتری را تجربه کنید.

 

این پست، پیش از شیوع کرونا در ایران نوشته شده. نوروز امسال را در خانه بمانید.

 

همه‌ی ما حداقل یکی دو نفر در فامیل داریم که به محض دیدن‌مان شروع می‌کنند به پرسیدن سوالات خصوصی: وضعیت کار چه‌طور است و چه‌قدر درآمد داری؟ وضعیت زندگی عاطفی چه‌طور است؟ پس کی می‌خواهی بچه‌دار شوی؟ و…

طبیعتا از یک جایی به بعد نمی‌شود جلوی چنین سوالاتی را گرفت. اما این‌که در مقابل‌شان چه‌طور واکنش نشان دهیم، دست خودمان است و بسیار تعیین‌کننده. پس به‌تر است حواس‌تان به این نکات باشد:

 

۱- برنامه‌ی قبلی داشته باشید

اگر شناختی نسبت به باقی حاضرین دارید، احتمالا می‌توانید بعضی سوالات بی‌خودشان را از قبل حدس بزنید. در این صورت سعی کنید جواب‌تان را هم از قبل آماده کنید تا غافل‌گیر نشوید و سوتی ندهید. چند موضوع جذاب و داستان و خاطره هم در ذهن داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید موضوع بحث را به سرعت عوض کنید.

در کنار این‌ها، به‌تر است به یک راه فرار هم فکر کنید. البته منظورم این نیست که یکهو از جایتان بلند شوید و به سمت در بدوید و محل را ترک کنید. (گرچه این هم یک راه است!) اما ممکن است واقعا بخواهید به یک گفت‌وگوی خاص ادامه ندهید. در این حالت، داشتن یک استراتژی خروج می‌تواند بسیار مفید باشد.

به استراتژی‌هایی مثل نادیده گرفتن، برخورد دوستانه، مخالفت قاطع و دوری کردن فکر کنید.

 

۲- به فکر یک ضربه‌گیر باشید

اکثر ما نمی‌توانیم در برخورد با خانواده و فامیل، همیشه منطقی بمانیم. و خیلی وقت‌ها به سرعت ناراحت و عصبی می‌شویم. داشتن یک ضربه‌گیر در این مواقع می‌تواند بسیار مفید باشد. و دوستان صمیمی معمولا ضربه‌گیرهای بسیار خوبی هستند!

اگر در فامیل و مهمانی مورد بحث، فردی هم‌سن و هم‌نظر شما وجود دارد که خارج از رابطه‌ی فامیلی هم دوست‌تان محسوب می‌شود، سعی کنید دور و بر هم بمانید و یک‌دیگر را حمایت کنید.

اگر دوستی خیلی صمیمی دارید که به خانه‌تان رفت‌وآمد دارد و با خانواده‌تان آشناست، می‌توانید به دعوت کردن او هم فکر کنید. اما اگر هیچ‌کدام هم نشد، سعی کنید یک دوست خوب را از طریق تماس صوتی، متنی یا تصویری (هرطور که راحت‌ترید و امکانش هست) کنارتان داشته باشید. تا هم آرام‌تان کند و هم -در صورت نیاز- زاویه‌ی دید منصفانه‌تری در اختیارتان بگذارد.

 

۳- زیادی نگران نشوید / سعی کنید آرام بمانید

نکته‌ی منفی برنامه‌ریزی برای یک مهمانی استرس‌زا این است که هرچه‌قدر بیش‌تر به چنین موقعیتی فکر کنید، وقتی در آن قرار بگیرید، استرس بیش‌تر را تجربه خواهید کرد. چون اصلا انتظار یک تجربه‌ی خوب را ندارید. و این‌قدر آماده‌ی اتفاقات بدید که با اولین نشانه‌شان می‌توانید -به سرعت و به شدت- عصبی شوید.

سعی کنید قبل از مهمانی به کاری بپردازید که برایتان آرامش‌بخش است. مثلا به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید یا گیم بازی کنید یا کتاب بخوانید و…

اگر مهمانی را با آرامش شروع کنید، می‌توانید راحت‌تر در مقابل حرف‌ها و سوالات بی‌خودی واکنش نشان دهید و احتمال از کوره در رفتن‌تان هم کم‌تر می‌شود.

 

۴- به یاد داشته باشید: تنها چیزی که می‌توانید کنترلش کنید، واکنش خودتان است

رفتار دیگران در کنترل ما نیست. در هر مهمانی و رویدادی ممکن است با سوالات بی‌خود و نامناسب و شخصی مواجه شویم یا ناخواسته وسط بحث‌هایی قرار بگیریم که دوست نداریم.

اما واکنش ما در برابر این موقعیت‌ها، می‌تواند کاملا در کنترل خودمان باشد. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس نمی‌تواند شما را به عصبانی شدن یا از کوره در رفتن مجبور کند.

وقتی در این موقعیت‌ها قرار گرفتید، به توصیه‌ی اول و برنامه‌ی قبلی‌تان برگردید و واکنشی کنترل‌شده -و درست برای خودتان- نشان دهید.

 

نکته‌ی اضافی: هروقت حس کردید دارید کنترل‌تان را از دست می‌دهید، می‌توانید چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید دوباره کنترل اوضاع و احساس‌تان را در دست بگیرید.

 

۵- روی میزان تحمل‌تان کار کنید

همه‌ی ما کارهایی می‌کنیم که روی اعصاب دیگران رژه می‌روند. و خیلی وقت‌ها خودمان از این کارها و تاثیرشان خبر نداریم. این نکته را به یاد داشته باشید و سعی کنید آستانه‌ی تحمل‌تان در برابر کارهای روی اعصاب فامیل و باقی حاضرین در مهمانی‌ها را بالا ببرید.

به هیچ‌کس اجازه ندهید از خطوط قرمزتان عبور کند. اما هر حرفی را به خودتان نگیرید و تا جایی که ممکن است، رفتار دیگران را تحمل کنید. به یاد داشته باشید که حداکثر چند ساعت قرار است در این موقعیت باشید و آخر دنیا نرسیده.

درمورد خط قرمزها و حریم خصوصی…

یک پست دیگر هم بخوانید:  یک دلیل ساده برای عصبانیت ظاهرا بی‌دلیل

 

۶- از چند ریکاوری کوتاه و یک ریکاوری بلند استفاده کنید

اگر جو مهمانی برایتان سنگین شد، برای خودتان زمان کوتاهی برای ریکاوری ایجاد کنید. مثلا به آشپزخانه بروید و به میزبان در کار آشپزی یا پذیرایی کمک کنید. یا به سرویس بهداشتی بروید و چند دقیقه آن‌جا بمانید. یا به بهانه‌ی یک تماس تلفنی به حیاط یا کوچه بروید. خلاصه خودتان را برای چند دقیقه از موقعیتی که برایتان استرس‌زا یا خشم‌آور است، دور کنید.

بعد از تمام شدن مهمانی هم حداقل چند ساعت به خودتان فرصت ریکاوری بدهید. در این پست، به چند روش مناسب برای درون‌گراها اشاره کرده‌ام…

یک پست دیگر هم بخوانید:  کی مهمانی برویم، کی خانه بمانیم: راهنمای تصمیم‌گیری برای درون‌گراها

اما در نهایت این‌که چه‌طور به آرامش می‌رسید و انرژی باتری‌تان را دوباره شارژ می‌کنید، کاملا به سلیقه و عادت‌های شخصی‌تان بستگی دارد.

 


نوبت شما

از استراتژی‌های خودتان برای مواجهه با فامیل در مهمانی‌ها بنویسید.

این پست را برای دوستان‌تان هم بفرستید. باقی پست‌های اسفندماه که به درد تعطیلات نوروز می‌خورند و با تگ پیشواز نوروز منتشر شده‌اند را هم ببینید.


 


به دیگران هم برسانید