روز ولنتاین (یا به قول خارجی‌ها، روز سنت ولنتاین یا همان ولنتاین قدیس) ۱۴ فوریه -۲۵ بهمن- هر سال است. در این روز -که به روز عشق هم معروف است- آدم‌ها علاقه‌شان به یک‌دیگر را از راه‌های مختلف نشان می‌دهند.

 

اما سنت ولنتاین (ولنتاینِ قِدّیس) که بود؟

داستان‌های مختلفی درمورد ولنتاین وجود دارند. اما داستان عموما پذیرفته‌شده این است که او یک کشیش مسیحی در قرن سوم بعد از میلاد بوده که -هم‌زمان با امپراتور کلادیوس دوم- در روم زندگی می‌کرده.

کلادیوس امپراتوری اهل جنگ و کشورگشایی بوده و برای این‌که ارتش قوی‌تر و تاثیرگذارتری بسازد، دستور داده که ازدواج برای سربازان ممنوع شود. استدلالش هم این بوده که وقتی سربازی خانواده و هم‌سر و فرزند داشته باشد، زیادی به فکر آن‌ها خواهد بود و در میدان جنگ زیادی دچار ترس و احتیاط خواهد شد. به نظر او، سربازان روم باید فقط به روم متعهد باشند.

ولنتاین معتقد بود که این سیاست کلادیوس عادلانه نیست. و مخفیانه، مراسم ازدواج را برای سربازان مسیحی اجرا می‌کرد. (کلادیوس مسیحی نبود.) طبیعتا مثل باقی داستان‌های تاریخی، یک عده آدم بی‌شعور هم بودند که در این مورد باخبر شده و برای خودشیرینی، قضیه را به مقامات ارتش اطلاع دادند.

در نتیجه، ولنتاین دست‌گیر، زندانی و در نهایت به مرگ محکوم شد. در طول دوران حبس، ولنتاین عاشق دختر زندان‌بان شد. و وقتی که در روز ۱۴ فوریه برای مرگ آماده می‌شد، یک نامه‌ی عاشقانه برای او نوشت و آخرش را با عنوان «ولنتاینِ تو» امضا کرد.

و به این شکل، نامش را تا ابد با عشق گره زد.

 

روز ولنتاین از کجا آمده؟ (تاریخ‌چه‌ی روز ولنتاین)

به نظر می‌رسد که رومیان از سال ۴۹۶ میلادی، فستیوالی داشته‌اند به نام Lupercalia که به مناسبت آغاز بهار برگزار می‌شده. در این فستیوال، اسم دخترها در یک جعبه ریخته می‌شده و هرکدام از پسرها، یک اسم از داخل جعبه بیرون می‌آورده‌اند. این دختر و پسر، در طول فستیوال با دست سرنوشت به هم وصل می‌شدند و کنار هم وقت می‌گذراندند. خیلی وقت‌ها هم تصمیم می‌گرفتند در پایان فستیوال باهم ازدواج کنند.

از آن‌جایی که مذهبیون معمولا به مذهبی کردن همه چیز علاقه دارند، مسیحیان هم تلاش کردند این فستیوال را رنگ مذهبی بزنند. در نتیجه، بخشی از رسوم فستیوال را با یاد سنت ولنتاین مخلوط کردند و نتیجه چیزی شد به اسم روز ولنتاین.

 

روز ولنتاین در عصر حاضر

در دهه‌های اخیر، روز ولنتاین تبدیل به روزی برای ابراز عشق از طریق کارت‌های مخصوص این روز، شکلات، دسته‌گل یا شاخه‌های گل سرخ و هدیه‌های مشابه دیگر شده است. رنگ قرمز هم در سال‌های اخیر، به شدت با روز ولنتاین و کادوهایش هم‌راه شده است.

البته در بعضی کشورها، فرهنگ محلی روی رسوم این روز تاثیر گذاشته و روز ولنتاین را بیش‌تر به یک روز برای دوستی و ابراز علاقه میان اعضای خانواده و دوستان تبدیل کرده است.

 

روز ولنتاین امسال

اگر در یک رابطه‌ی عاطفی هستید و هنوز هدیه‌ای برای روز ولنتاین نخریده‌اید، به مجموعه‌ی آموزشی «بعد از عشق» هم یک نگاهی بیندازید. این مجموعه، یک راهنمای مدیریت روابط عاطفی از آغاز تا پایان آن‌هاست.

اگر خودتان در رابطه نیستید، می‌توانید این مجموعه را به دوستان‌تان هدیه کنید تا علاقه‌تان به آن‌ها را نشان دهید.

خرید مجموعه‌ی آموزشی صوتی بعد از عشق: راهنمای مدیریت روابط عاطفی از آغاز تا پایان

 


نوبت شما

این پست و صفحه‌ی مربوط به مجموعه‌ی آموزشی بعد از عشق را برای دیگران هم بفرستید.

تجربه‌هایتان از روز ولنتاین را کامنت کنید.


 


به دیگران هم برسانید