همه‌ی ما هر دو طرف قضیه را تجربه کرده‌ایم. هم خودمان قرارهایمان با دیگران را کنسل کرده‌ایم و هم شاهد کنسل شدن‌شان توسط دیگران بوده‌ایم. و دیده‌ایم که بعضی از این کنسل شدن‌ها سخت‌تر از بقیه‌اند و بیش‌تر روی اعصاب ما و دیگران می‌روند. در این پست، از نکاتی خواهم گفت که به‌تر است قبل از کنسل کردن قرار در نظر بگیریم تا هم اعصاب خودمان راحت‌تر باشد و هم اعصاب دوستان‌مان.

 

چه‌طور قرارمان را درست کنسل کنیم؟

۱- زود تصمیم بگیرید و تصمیم‌تان را اعلام کنید

شده درمورد کنسل کردن قرار و دلیلش عذاب وجدان بگیرید و این عذاب وجدان باعث شود تا لحظه‌ی آخر به طرف‌تان خبر ندهید که سر قرار حاضر نخواهید شد؟ داشتن این حس کاملا طبیعی‌ست اما نباید بگذاریم مانع خبر دادن‌مان به طرف دیگر قرار شود.

هروقت دیدید نمی‌توانید سر قرارتان حاضر شوید، تصمیم‌تان -برای کنسل کردن- را اعلام کنید. به یاد داشته باشید که دیگران هم برنامه‌های دیگری دارند و ممکن است کارهای دیگرشان را برای وقت گذراندن با شما کنسل کرده باشند. در این حالت، اگر زود خبر دهید ممکن است بتوانند به باقی کارهایشان برسند.

علاوه بر این، اگر کسی به خانه‌ی خودش دعوت‌تان کرده و قرار است کلی برایتان تدارک ببینید، دیر کنسل کردن نوعی حس بی‌احترامی را به او القا خواهد کرد. در حالی که اگر برای کنسل کردن قرارتان دلیل داشته باشید و زود اعلامش کنید، قابل درک است و حتی با هم‌دردی طرف مقابل مواجه می‌شود.

بدترین حالت که درون‌گراها بیش‌تر تجربه‌اش می‌کنند این است که حس می‌کنند انرژی رفتن سر قرار و وقت گذراندن با دیگران را ندارند. اما عذاب وجدان‌شان به خاطر این حس آن‌قدر زیاد است که منتظر می‌مانند تا شاید خودبه‌خود رفع شود.

به عنوان یک درون‌گرا برایتان یک خبر دارم: این حس به راحتی و سرعتی که مد نظر شماست رفع نمی‌شود. و اصلا اتفاق غیرطبیعی و بدی نیست که بخواهید به خاطرش عذاب وجدان بگیرید و خودتان را سرزنش کنید. در نتیجه به‌تر است بی‌خودی صبر نکنید و به طرف‌تان خبر دهید.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  وقتی برای یک درون‌گرا اهمیت دارید: 5 نشانه‌ی نه‌چندان واضح

 

۲- معذرت‌خواهی کنید

یعنی عذرتان را اعلام کنید و بگویید «ببخشید»؛ حتی اگر نتوانید درمورد اوضاع کاری کنید و واقعا مجبور به کنسل کردن قرار باشید. عذرخواهی شما به خاطر وضعیتی نیست که در آن گرفتار شده‌اید. به خاطر حاضر نشدن سر قرار قبلی‌تان با یک دوست است.

دلیل کنسل کردن قرار را بگویید و از دوست‌تان معذرت بخواهید. اگر قرارتان برای دیدن یک فیلم یا تئاتر و کنسرت و… بوده و دوست‌تان برای شما هم بلیت خریده، هزینه‌ی بلیت را به او برگردانید.

 

۳- یک قرار دیگر بگذارید

برای این‌که به دوست‌تان بگویید واقعا می‌خواهید با او وقت بگذرانید اما این بار دست خودتان نبوده و مجبور به کنسل کردن قرار شده‌اید، یک زمان و مکان جدید به او پیشنهاد دهید. بعد از او بپرسید که با این زمان و مکان مشکلی دارد یا نه. و در نهایت به یک قرار جدید با زمان و مکان مورد توافق برسید.

 

۴- اولویت‌هایتان را مشخص کنید

وقتی چند بار پشت سر هم قرارهایتان با یک نفر را کنسل می‌کنید، دیگر نمی‌توانید از او انتظار خاصی داشته باشید. پس اولویت‌هایتان را مشخص کنید و اگر دیدید نگه داشتن دوستان برایتان مهم است، درمورد این کنسلی‌های پشت سر هم بیش‌تر فکر کنید.

اگر اتفاقات جدیدی در زندگی‌تان افتاده‌اند و همین باعث شده وقت آزادتان کم‌تر شود، می‌توانید سعی کنید دوستان‌تان را در این اتفاقات تازه شریک کنید. مثلا اگر به یک کلاس خاص یا باشگاه می‌روید، دوست‌تان را هم با خودتان هم‌راه کنید. یا اگر وارد رابطه شده‌اید، دوست‌تان را با شریک‌تان در رابطه آشنا کنید و هر چند وقت یک بار باهم وقت بگذرانید.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  چه‌طور وارد رابطه شویم اما مستقل بمانیم

 


نوبت شما

اگر کسی بخواهد برنامه‌ی مشترکش با شما را کنسل کند، دوست دارید این کار را چه‌طور انجام دهد؟ منتظر کامنت‌هایتان هستم!

این پست را با دوستان‌تان هم به اشتراک بگذارید تا هنر کنسل کردن بین‌تان جا بیافتد!


 


به دیگران هم برسانید