توی این قسمت، یه سریال جذاب به‌تون معرفی کردم که می‌تونه گزینه‌ی خیلی خوبی برای شروع انیمه دیدن باشه.

انیمه سبک خاصی از فیلما و سریالای کارتونیه که برا خیلیا جذابه. ولی با توجه به این‌که تعداد ساب‌ژانرها در انیمه خیلی خیلی زیاده و اکثر انیمه‌های خوب ژاپنی‌ان و اطلاعات و نقدهای زیادی درموردشون پیدا نمی‌شه، انتخاب اول برای ورود به دنیای انیمه خیلی سخت و خیلی مهمه.

اگه انتخاب اشتباهی داشته باشید، ممکنه دیگه سراغ هیچ انیمه‌ای نرید. ولی اگه انتخاب‌تون درست باشه، یه دنیای جدید براتون باز خواهد شد. تو این قسمت تلاش کردم به انتخاب درست‌تون کمک کنم.

سریال معرفی‌شده داستان چندلایه و پیچیده‌ای داره و چون نمی‌خواستم این داستانو لو بدم و ترجیح می‌دم خودتون کم‌کم کشفش کنید، توضیحاتم تو این قسمت نسبت به همیشه مختصرتره.

 

اگه اهل تماشای فیلم و سریال‌اید، من رو در شبکه‌های اجتماعی یا یوتیوب یا پادگیر مورد علاقه‌تون دنبال کنید و منتظر قسمت‌های بعد باشید.

توییتر پادکست چی ببینم | توییتر حامد | اینستاگرام حامد | لینکدین حامد | کانال تلگرام | کانال یوتیوب

صفحه‌ی پادکست در anchor | در google podcasts | در apple podcasts | در spotify | در castbox

 

بشنوید

روی یکی از پلیرها کلیک کنید.

 

متن پیاده‌شده‌ی صدای این قسمت:

سلام، من حامد درخشانی هستم و شما دارید پادکست چی ببینم رو می‌شنوید. این قسمت: یه گزینه‌ی خوب برای شروع انیمه دیدن.

[موسیقی تیتراژ]

توی قسمت قبلی به‌تون گفتم که دوران، دوران کارتون و انیمه‌ست. چون کرونا باعث شده که تولید خیلی از فیلما و سریالا متوقف بشه، اکران‌شون متوقف بشه. و در نتیجه، محتوای جدید نداریم. در حالی که کارتونا دارن پشت سر هم می‌آن.

و همین باعث شده که من خودم بعد از چندین سال برم سراغ انواع کارتونای قدیمی و جدید و به سمت کلا کارتون دیدن. توی این قسمتم از یک انیمه‌ی قدیمی باهاتون صحبت خواهم کرد که خودم قبلا ندیده بودم و تازه دیدم و به شدت هم ازش لذت بردم.

به عنوان کسی که خیلی انیمه ندیده و از هر انیمه‌ای هم لذت نمی‌بره، فکر می‌کنم گزینه‌ی خیلی خوبی برای شروع انیمه دیدنه. و همه‌ی انیمه‌نبینای بی‌سریال می‌تونن ازش تو این دوران استفاده کنن.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  ۶ سریال علمی تخیلی که باید ببینید

 

سریالی که دارم ازش صحبت می‌کنم، سریال فول‌متال الکمیست: برادرهوده. (FullMetal Alchemist: Brotherhood)

امتیاز سریال در Rotten Tomatoes (راتن تومیتوز) از ۱۰۰، ۱۰۰ و در IMDB (آی‌ام‌دی‌بی) از ۱۰، ۹٫۲ ـه. جمعا ۶۴ قسمت داره که در دو فصل پخش شدن. و اگر پشت سر هم ببینیدشون، چیزی حدود ۲۳ ساعت و نیم زمان خواهند برد. ضمن این‌که با خانواده هم می‌تونید همه‌ی قسمت‌ها رو تماشا کنید.

یه نکته همین شروع نکرده بگم که ما دو تا سریال کارتونی به اسم فول‌متال الکمیست داریم. یکی‌شون اسمش دقیقا همینه: فقط فول‌متال الکمیست (FullMetal Alchemist). و دومی اسمش فول‌متال الکمیست: برادرهود (FullMetal Alchemist: Brotherhood). هردو مجموعه یه داستانو کم‌وبیش روایت می‌کنن و یه منبع دارن. ولی اولی خیلی پایان جالبی نداره و یه سری چیزا رو -با توجه به این‌که منبع داستان تموم نشده بود نوشتنش- مجبور شدن خودشون بنویسن. دومی کاملا از روی منبع اصلیه، از روی مانگاست که تموم شده و پایان بسیار راضی‌کننده‌تری داره و خوب تموم می‌شه و کلا قوی‌تره نسبت به سریال اول.

ضمن این‌که هرکدوم از این سریالا، یه فیلم جانبی هم دارن. که می‌تونید بعد از تموم شدن سریال بهش سر بزنید. گرچه از خود سریال ضعیف‌تره به نظرم؛ از جهات مختلف. ولی می‌تونید بعد از تموم شدن سریال بهش سر بزنید؛ گرچه داستانش وسط سریال تقریبا اتفاق می‌افته ولی بعد سریال به نظرم می‌تونید برید و یه نگاهی هم به اون فیلم بندازید.

البته فیلم که می‌گم، فیلم رئال منظورم نیست و فیلمشم فیلم کارتونیه.

سریال فول‌متال الکمیست: برادرهود، دنیایی رو به‌مون نشون می‌ده که توش یه سری کیمیاگر -یا همون الکمیست- داریم که عموما برای ارتش کار می‌کنن و هرکدوم قدرت خاص خودشونو دارن و می‌تونن یه سری کارای خارق‌العاده انجام بدن.

شخصیتای اصلی‌مون دو تا برادر کوچیک‌ان که تلاش می‌کنن یکی از عزیزان‌شون که مُرده رو زنده کنن ولی موفق نمی‌شن. و طی اتفاقی که می‌افته، یکی‌شون یه دست و یه پاشو از دست می‌ده -و در طول سریال این دست و پاش فلزی و رباتی‌ان- و اون‌یکی -برادر کوچیکه- کل بدنشو از دست می‌ده و فقط روحش می‌مونه تو یه بدن تمام‌فلزی. گرچه شخصیت اصلی سریال که اسمش کیمیاگر تمام‌فلزیه، برادر بزرگه‌ست که هیکلش کوچیک‌تره و کاملا فلزی نیست!

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  7 سریال کمدی که باید ببینید

 

تمرکز داستان سریال، روی این دو تا برادره و تلاش‌شون برای به دست آوردن دوباره‌ی اعضای ازدست‌رفته‌ی بدن‌شون. ولی داستانا و کاراکترای دیگه و جانبی هم حضور کم‌رنگی ندارن توی سریال و کلا این انیمه خیلی حرف برای گفتن داره. و از قالب‌ها و شخصیت‌های مختلفی هم برای بیان این حرفا استفاده می‌کنه.

کاراکترای سریال کلا جذاب و دوست‌داشتنی‌ان؛ این‌قدر که وقتی یه اتفاقی برای یکی‌شون می‌افته، آدم می‌خواد بشینه ساعت‌ها زار بزنه و گریه کنه که چرا واقعا این اتفاق افتاد.

مطمئن‌ام که با چند تا از این کاراکترا هم‌ذات‌پنداری شدیدی خواهید داشت و آرزو خواهید کرد که چندتاشون واقعی بشن و تو زندگی خودتون داشته باشیدشون. مثلا اگه پسر باشید، حدس می‌زنم که آخر سریال بگید وینری من کو؟ یا مثلا هاوک‌آی من کو؟

ولی فراتر از این‌ها، داستان سریال تبدیلش می‌کنه به چیزی که خیلی بیش‌تر از یک کارتون ساده‌ی کودکانه‌ست. و در طول سریال درمورد خیلی مسائل سیاسی، مذهبی، فلسفی و کلا زندگی انسان و جوامع بشری و خیلی چیزای دیگه هم صحبت می‌شه؛ بدون این‌که کلیشه‌ای بشه بحث یا کارتون بخواد شعار بده، ما رو مجبور کنه که یه چیزی رو قبول کنیم یا نه.

من کل این سریال رو به سه بخش عمده تقسیم می‌کنم. بیست‌وچند قسمت اول خیلی خیلی منطقی و بی‌نقص و عالی می‌آن جلو و دنیای فول‌متال الکمیست و گذشته‌ی این دنیا و کاراکترا رو خیلی خوب برای بیننده می‌سازن و ترسیم می‌کنن و به‌مون اطلاعات لازم رو می‌دن. ضمن این‌که خیلی اتفاقات مهمم توی همین بخش اول می‌افتن.

قسمت دوم -قسمت میانی سریال- کم‌وبیش با همون روال می‌آد جلو ولی یه سری اتفاقات کوچیک توش می‌افتن که خیلی منطقی به نظر نمی‌رسن و دلیل‌شون مشخص نیست. البته واقعا قضیه اون‌قدر جدی نیست که به کل داستان و سریال آسیب بزنه و جذابیتشو خیلی کم کنه. ولی اگه دقت کنید، متوجه یه سری اشکالات ریز توی این قسمتای میانی خواهید شد.

و در نهایت می‌رسیم به حدودا ۲۰ قسمت پایانی -۱۵، ۲۰ قسمت پایانی- که داستانو جمع می‌کنه. و باز برمی‌گردیم -به نظر من- به اوج سریال، اوج داستان. و کلی احساسات مختلف با هر اتفاق به‌مون هجوم می‌آره و خیلی خیلی خوب داستان رو می‌بنده سریال.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  8 سریال پلیسی جنایی که باید ببینید

 

در مجموع به نظرم سریال کارتونی و انیمه‌ی بسیار بسیار جذابیه و شدیدا توصیه می‌کنم به همه‌ی کسایی که کارتون دیدن رو دوست دارن و از دیدن یه سریال نسبتا کوتاه و جذاب، لذت می‌برن.

از این‌که با این قسمت از پادکست چی ببینم با من هم‌راه بودید، ازتون ممنون‌ام. امیدوارم که به نظرتون مفید و جذاب بوده باشه. و اگر این‌طور بوده، خیلی خیلی ممنون خواهم شد ازتون اگر به دیگران هم معرفی کنید این پادکست رو و در شبکه‌های اجتماعی و با دوستان‌تون به اشتراک بذاریدش.

ضمن این‌که همیشه منتظر نظرا و پیشنهادا و انتقادات‌تون توی پلتفرمای مختلف و به‌خصوص روی وب‌سایت خودمون -به آدرس Hamed.Media و بخش پادکست‌ها که می‌تونید توش تمام قسمتای این پادکستو پیدا کنید- هستیم.

در نهایت بازم ازتون ممنون‌ام و تا یه قسمت دیگه و صحبت درمورد یک فیلم یا یک سریال دیگه، عزت زیاد.

[موسیقی تیتراژ]


به دیگران هم برسانید