تو این قسمت، با سریالی آشنا خواهید شد که توش همیشه همه چی خوب تموم می‌شه؛ یه سریال مناسب برای حال و روز بی‌خود این دوران: Leverage.

 

اگه اهل تماشای فیلم و سریال‌اید، من رو در شبکه‌های اجتماعی یا یوتیوب یا پادگیر مورد علاقه‌تون دنبال کنید و منتظر قسمت‌های بعد باشید.

توییتر پادکست چی ببینم | توییتر حامد | اینستاگرام حامد | لینکدین حامد | کانال تلگرام | کانال یوتیوب

صفحه‌ی پادکست در anchor | در google podcasts | در apple podcasts | در spotify | در castbox | در stitcher | در podchaser

 

بشنوید

روی یکی از پلیرها کلیک کنید.

 

متن پیاده‌شده‌ی صدای این قسمت:

سلام، من حامد درخشانی هستم و شما دارید پادکست چی ببینم رو می‌شنوید. این قسمت: یه سریال معمولی ولی حال‌خوب‌کن.

[موسیقی تیتراژ]

اگه یادتون باشه، قسمت اول از این پادکست اختصاص داشت به معرفی یه سریال کمدی که به‌تون گفتم برای دوران کرونا بسیار مناسبه و اصلا انگار برای این دوران ساخته شده. چون یه سری از بدترین اتفاقاتی که می‌تونه برای یه آدم و حتی یه جامعه بی‌افته رو به تصویر می‌کشید. و در نهایت به‌مون نشون می‌داد که می‌تونیم امید داشته باشیم به گذر از این اتفاقات بد.

از اون دوران و زمان انتشار اون اپیزود تا الان، نه تنها کرونا از بین نرفته، بل‌که مشکلات زندگی ما -به عنوان کسایی که داریم تو ایران زندگی می‌کنیم- هی داره روز به روز بیش‌تر و بیش‌تر می‌شه. در نتیجه هم‌چنان به یه سری سریال نیاز داریم که برای این دوران و برای این حس و حال‌مون مناسب باشن. و این قسمت از پادکستم دقیقا به معرفی یکی دیگه از این سریالا اختصاص پیدا کرده.

البته یه سری تفاوت عمده هست بین سریالی که این قسمت معرفی خواهم کرد و سریالی که توی قسمت اول معرفی کردم به‌تون. ولی هردوشون به نظرم برای این دوران -از جهات مختلف- مناسب‌ان.

سریالی که در ادامه معرفی می‌کنم، از این جهت مناسبه که به شدت برای خوب کردن حال‌تون خوبه! همه چی پایان خوشی داره، همه چی به خوبی و خوشی تموم می‌شه همیشه و کلا حس و حال خوبی داره سریال.

خب، بریم سر اصل مطلب و معرفی سریال لِوِرِج (Leverage).

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  ۶ سریال علمی تخیلی که باید ببینید

 

لورج داستان یه عده خلاف‌کاره که البته خلاف‌کارای خشنی -از جنس اونایی که مثلا تو فیلمای مافیایی و اینا می‌بینیم- نیستن و معمولا تنها کار می‌کنن ولی توی قسمت اول، دست تقدیر کنار هم و کنار یه بازرس سابق بیمه قرارشون می‌ده. و بعد از تموم شدن داستان قسمت اول، از این هم‌کاری‌شون خیلی لذت می‌برن، خوش می‌گذره به‌شون و تصمیم می‌گیرن که باهم کار کنن و از مهارت‌شون برای کمک کردن به دیگران استفاده کنن.

تو این جمع خلاف‌کار، یه هکر داریم، یه هیتر داریم که قل‌چماق و بادی‌گارد جمعه، یه دزد حرفه‌ای داریم، یه کلاه‌بردار و در نهایت یه مسترمایند که مغز متفکر و نقشه‌کش گروهه و همون بازرس سابق بیمه‌ست.

بازی‌گرای اصلی سریال، تیموتی هاتن (Timothy Hutton)، جینا بلمن (Gina Bellman)، کریستین کین (Christian Kane)، بت ریسگراف (Beth Riesgraf) و آلدیس هاج (Aldis Hodge) هستن.

امتیاز سریال در IMDB (آی‌ام‌دی‌بی) از ۱۰، ۷٫۹ و در Rotten Tomatoes (راتن تومیتوز) از ۱۰۰، ۹۲ ـه.

سریال از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ روی نتورک تی‌ان‌تی (TNT) پخش می‌شد. یعنی پنج فصل داره کلا و تموم شده. توی این پنج فصل، ۷۷ قسمت داریم که اگر پشت سر هم نگاه‌شون بکنید، کمی بیش‌تر از ۵۴ ساعت طول می‌کشه. و از اون‌جایی که کلا سریال صحنه کم داره -هم صحنه‌های خشن و هم صحنه‌های جنسی- می‌تونید با خانواده هم با یه کمی ارفاق تماشاش بکنید.

سریال در انتهای فصل پنج کنسل شد. ولی این کنسل شدن خیلی نذارید بترسوندتون. خیلی باعث نمی‌شه که داستان باز بمونه و یه پایان درست و حسابی نداشته باشیم. پایان خوبی داره سریال و می‌شه واقعا از پنج فصلش لذت برد و داستان هم تموم می‌شه واقعا. جای بدی نمی‌مونه.

از نظر من سریال دو تا نقطه‌ی قوت اصلی داره و دو تا نقطه ضعف اصلی و در کنار اینا یه نکته‌ی مجهولم هست که قراره در آینده اتفاق بی‌افته و معلوم نیست که دقیقا چه‌طوری پیش بره. در نتیجه همه‌ی این نکات رو به‌تون در ادامه می‌گم. و در انتها می‌تونید خودتون برید یکی دو قسمت تماشا کنید و -با توجه به همین نکات- تصمیم بگیرید که براتون ارزش دیدن داره این سریال یا نه.

اول، نکات مثبت: به نکته‌ی مثبت اول قبلا اشاره کردم ولی این‌جا دوباره یه مقدار روش تاکید می‌کنم که کامل جا بی‌افته. و اون اینه که تمام قسمتای سریال، پایان خوشی دارن. هرچه‌قدر که در ظاهر اتفاقات بدی در حال رخ دادن باشه یا قبلا افتاده باشه، در نهایت تمام قسمتای این سریال خیلی خوب تموم می‌شن. همیشه آدم‌خوبا برنده می‌شن و همیشه اتفاقات خوبی می‌افته و حال آدم خوب می‌شه کلا بعد از تماشای هر قسمت از این سریال.

یعنی از هر زاویه‌ای نگاه کنید -هر تک‌قسمت، هر تک‌فصل یا کل سریال- پایان خوبی دارید در هر صورت.

نکته‌ی مثبت دوم اینه که کاراکترای جانبی -اون هکر و هیتر و دزده- خیلی خیلی قوی‌ان و خیلی خیلی جذاب‌ان. و واقعا آدم از تماشاشون به شدت لذت می‌بره. جوری که اون یه قسمتی که اون دو تا کاراکتر دیگه نبودن و فقط این سه نفر حضور داشتن، برای من شخصا یکی از به‌ترین قسمتای کل سریال بود.

کلا این کاراکترا به شدت دوست‌داشتنی‌ان -پارکر و هاردیسون و الیوت- هر سه خیلی باحال‌ان، خیلی جذاب‌ان و هم به تنهایی می‌شه از تماشاشون لذت برد و هم از رابطه‌ای که در طول زمان بین‌شون ساخته می‌شه.

کلا به‌تون قول می‌دم که از تماشای این کاراکترها و از وقت گذروندن باهاشون واقعا پشیمون نخواهید شد.

خب، حالا بریم سراغ نکات منفی.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  7 سریال کمدی که باید ببینید

 

نکته‌ی منفی اول اینه که کاراکتر اصلی‌مون -همون بازرس بیمه، نیت فورد- خیلی کاراکتر ناقصی به نظر می‌آد. یعنی با وجود این‌که محور اصلی سریاله، کاراکتر اصلیه و نقطه‌ی اشتراک و وصل شدن کاراکترای دیگه به همه، به نظر می‌آد که یه چیزی کمه. داستانش کامل نیست. این کاراکترو نمی‌تونید کامل درک کنید و دست‌تون بی‌آد که انگیزه‌هاش چی‌ان، از چی می‌ترسه، دنبال چیه.

خیلی سعی می‌شه که یه کاراکتر دردکشیده‌ای به‌مون نشون داده بشه ولی واقعا نویسنده‌های سریال در این مورد خیلی خوب عمل نکردن. به نظر می‌آد که کاراکتر -همون‌طوری که گفتم- ناقصه.

مثلا اگه بخوام مقایسه‌ش کنم با یه کاراکتر مشابه، می‌تونم برم سراغ کاراکتر پاتریک جین؛ که کاراکتر اصلی سریال منتالیست (Mentalist) بود. اون کاراکترم خانواده‌شو از دست داده بود و کاراکتر دردکشیده‌ای بود. خیلی -کاراکتر- گذشته‌ی تاریکی داشت. خیلی مشابه این کاراکتری بود که تلاش می‌شه توی لورج به‌مون نشون داده بشه.

ولی اون‌جا واقعا کاراکترو می‌شه درک کرد. گذشته‌شو خیلی خوب به تصویر می‌کشن. و دستت می‌آد که پاتریک جین از کجا اومده، داره به کجا می‌ره، هدفش چیه، می‌خواد چی کار کنه. ولی درمورد نیت فورد -که کاراکتر اصلی لورجه- واقعا این اتفاق نمی‌افته. و یکی از نکات منفی سریال به نظرم همینه. با این‌که بازی‌گر خوبی داریم برای این نقش اصلی، ولی سناریو کامل نیست.

نکته‌ی منفی بعدی، یکی از بازی‌گرای سریاله. کاراکتر سوفی که کاراکتر روبه‌روی کاراکتر اصلی‌مون یعنی نیته، بازی‌گر خیلی بدی واقعا براش انتخاب کردن. این بازی‌گر -یعنی جینا بلمن- رو من از سریال کاپلینگ (Coupling) -که یه سریال کمدی بود برای بی‌بی‌سی- یادم بود. ولی اون‌جا نکته‌ش این بود که اون کاراکتری که بازی می‌کرد، کاراکتر لوس و مسخره‌ای بود. و این بازی‌گرم بازی‌گر لوس و مسخره‌ای بود. در نتیجه یه مقدار باهم هم‌پوشانی داشتن و به هم می‌خوردن. این بازی‌گر می‌تونست اون کاراکترو بازی کنه و قابل قبول بازی کنه.

ولی این‌جا -توی لورج- کاراکتر سوفی کاراکتر مهمیه و کاراکتر لوس و مسخره‌ای نیست، کاراکتر کاملا جدی‌ایه. و کاراکتر روبه‌روی کاراکتر اصلی‌مونم هست. در نتیجه این بازی‌گر واقعا براش انتخاب مناسبی نبود. بازی‌گر خوبی نیست، خوب بازی نمی‌کنه، این نقشو نمی‌تونه دربی‌آره و یکی از نقاط ضعف سریاله به نظر من.

البته کم‌تر سریالی داریم که همه‌ی کاراکتراش و همه‌ی بازی‌گراش به دل آدم بشینن. ولی در نهایت باید می‌گفتم اینو به‌تون که این کاراکتر با این بازی واقعا خیلی جذاب نیست. حداقل برای من که خیلی جذاب نبود.

خب، حالا که نکات مثبت و منفی رو گفتم و نقاط ضعف و قوت رو پوشش دادم، می‌رم سراغ اون نکته‌ی مجهولی که به‌تون گفتم. نکته‌ی مجهول درمورد لورج اینه که قراره ادامه‌ش رو یه جورایی بسازن؛ با اسم لورج ۲٫ و توی پلتفرم آی‌ام‌دی‌بی تی‌وی (IMDB TV) قراره به زودی پخش بشه.

در حالت عادی من از چنین کاری استقبال می‌کردم ولی این ادامه برام از چند جهت مجهوله و فکر می‌کنم که می‌تونه خیلی بد تموم بشه؛ در کنار این احتمال که می‌تونه خیلیم خوب باشه.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  8 سریال پلیسی جنایی که باید ببینید

 

نکته‌ی اولی که باعث می‌شه مجهول باشه، همین پخش شدنش روی پلتفرم آی‌ام‌دی‌بی تی‌ویه. لورج ۲ در واقع اولین سریال و پروژه‌ی بزرگ آی‌ام‌دی‌بی تی‌وی خواهد بود که چند وقت پیش آمازون خریددش و راهش انداخته در واقع. و از این جهت، خیلی معلوم نیست که فضا و طبیعت این پلتفرم قراره چه جوری باشه، چه جوری قراره سریالو ببرن جلو.

تی‌ان‌تی یه سری جاهاش یه سری محدودیت‌هایی که داشت، باعث می‌شد که یه جاهایی لطمه ببینه سریالی مثل لورج. و این اتفاق ممکنه در پلتفرم آی‌ام‌دی‌بی تی‌وی هم ادامه پیدا کنه.

اگر لورج ۲ رو مثلا نتفلیکس یا آمازون پرایم می‌خواستن بسازن، من کاملا استقبال می‌کردم ازشون. ولی آی‌ام‌دی‌بی تی‌وی یه مقدار مجهوله واقعا.

در کنار این، یه خبر دیگه هم داریم که تیموتی هاتن -بازی‌گر نقش اصلی، یعنی نیت فورد- توی لورج ۲ حضور نخواهد داشت. جینا بلمن رو خواهیم داشت؛ سوفی. ولی نیت رو نخواهیم داشت. این اتفاق خوبی نیست واقعا.

به جای تیموتی هاتن، یه بازی‌گر دیگه و یه کاراکتر دیگه قراره وارد سریال بشه که یه جورایی همون نقش مغز متفکرو برای گروه انگار قراره بازی کنه.

و در کنار اینا یه خبر بد دیگه درمورد بازی‌گرا اینه که آلدیس هاج که نقش هکر تیم، هاردیسونو بازی می‌کرد و باز یکی از به‌ترین کاراکترامون بود رو هم احتمالا ناقص خواهیم داشت توی لورج ۲٫ البته باز ممکنه برنامه تغییر کنه. چون کرونا همه چی رو به هم ریخته. قرار بود -قبلا که زمان فیلم‌برداری دو تا سریال مختلف باهم تقریبا هم‌زمان باشه، که آلدیس هاج تو هردوتاشون بازی می‌کرد. ولی الان خیلی معلوم نیست که این اتفاق بی‌افته یا نی‌افته. ولی اگر بی‌افته -باز فیلم‌برداریا در واقع هم‌زمان باشن- آلدیس هاج این‌جا کم‌تر حضور خواهد داشت احتمالا. و اینم می‌تونه باز یه نکته‌ی منفی دیگه برای ادامه‌ی لورج باشه.

نتیجه و جمع‌بندی اینه که اون پنج فصل قبلی لورج (Leverage) ارزش وقت گذاشتن -به نظر من- دارن. برای این دوران مناسب‌ان. می‌تونید ببینید و لذت ببرید. حال خوبی به‌تون می‌دن. ولی ادامه‌ی لورج که در آینده خواهد اومد توی آی‌ام‌دی‌بی تی‌وی، ممکنه خیلی جالب نباشه.

و در نهایت توصیه‌م اینه که برید، یکی دو قسمت از سریال رو -حداقل یکی دو قسمت، توصیه‌ی من اینه که یه فصل از سریال رو- ببینید. و برای خودتون تصمیم بگیرید که دوست دارید ادامه بدیدش یا نه.

و با این نتیجه‌گیری، می‌رسیم به آخر قسمت چهارم از پادکست چی ببینم.

اگر -تا این‌جای کار- چند قسمت پخش‌شده از پادکست چی ببینم رو دوست داشتید، ممنون خواهم شد اگر به دیگران هم معرفیش کنید و توی پادگیرهای مورد علاقه‌تون دنبالش کنید تا قسمتای بعدی رو هم از دست ندید.

در حال حاضر، پادکست چی ببینم رو می‌تونید روی پلتفرمای مختلفی مثل اسپاتیفای و کست‌باکس و گوگل پادکستز و اپل پادکستز و امثالهم بشنوید. یا این‌که می‌تونید به وب‌سایت من به آدرس Hamed.Media مراجعه کنید و از اون‌جا -قسمت پادکست‌ها- تمام قسمتای چی ببینم رو به‌شون دست‌رسی پیدا کنید.

پیشاپیش از نظرات و انتقادات و پیشنهادات و شِیر کردن‌هاتون به شدت ممنون‌ام. و تا قسمت بعدی، عزت زیاد…

[موسیقی تیتراژ]


به دیگران هم برسانید