اگر مثل من باشید، دوست دارید هر چند وقت یک بار کارتان را هم‌راه با موسیقی انجام دهید. اما هر آهنگی برای گوش دادن در حین کار مناسب نیست. در این پست، چند آلبوم از به‌ترین‌های موسیقی بی‌کلام که می‌توانند تاثیر مثبتی روی کارتان بگذارند را به شما معرفی خواهم کرد. این آلبوم‌ها شامل انواع آهنگ‌های آرامش‌بخش، شاد و پرانرژی می‌شوند و می‌توانند به درد همه بخورند!

 

توجه داشته باشید که لینک‌های این پست، لینک‌های هم‌کاری در فروش هستند. یعنی در صورتی که با کلیک روی آن‌ها خریدی انجام دهید، درصد مشخصی از مبلغ پرداختی شما به معرف -یعنی من- می‌رسد. استفاده از این لینک‌ها می‌تواند یک روش خوب برای حمایت از محتوای این وبلاگ و تلاش من برای به‌تر شدنش باشد.

ضمنا به گفته‌ی بیپ‌تونز، برای ارائه‌ی این آلبوم‌ها در ایران، «ناشر ایرانی با یک نشر خارجی قرارداد می‌بندد و درآمد حاصل از فروش این آثار از طریق ناشر ایرانی به او منتقل می‌شود.» یعنی با خرید موسیقی، در نهایت از هنرمند هم حمایت کرده‌اید.

 

اما چرا موسیقی بی‌کلام؟

تحقیقات مختلفی (مثل این) تاثیر موسیقی بر میزان بازدهی افراد را بررسی کرده‌اند. خلاصه‌ی نتیجه هم این بوده که پخش موسیقی در حین کار می‌تواند باعث بالا رفتن سرعت و میزان خلاقیت و تمرکز افراد شود. اما نکته‌ی مهم، انتخاب درست موسیقی‌ست.

تحقیقات هم نشان داده‌اند که نوع موسیقی باید با توجه به نوع کار انتخاب شود. مثلا برای کارهایی که به حرکت و انجام دوباره و دوباره‌ی یک عمل خاص نیاز دارند (مثلا خط تولید یک کارخانه) آهنگ‌هایی نه چندان آرام که بیت مناسبی هم دارند، به‌ترین انتخاب‌اند.

اما برای کارهایی که به تمرکز ذهنی بیش‌تری نیاز دارند (مثل کار من یعنی نوشتن) به‌ترین انتخاب، موسیقی بی‌کلام و آرام است. چون هم اطلاعات اضافی (با فرم ترانه) به شما نمی‌دهد و پهنای باند مغزتان را اشغال نمی‌کند و هم از استرس‌تان کم می‌کند. به‌خصوص اگر در محیطی کار می‌کنید که سروصدای اضافه مزاحم‌تان است، گوش دادن به موسیقی بی‌کلام قطعا برایتان مفید خواهد بود. امتحانش کنید.

 

آلبوم‌هایی که در ادامه معرفی کرده‌ام، مربوط به موسیقی متن فیلم‌های سینمایی و بازی‌های کامپیوتری هستند. خودم از تمام آن‌ها برای گوش دادن در حین کار استفاده می‌کنم و فکر می‌کنم نسبت به سایر آلبوم‌های موسیقی کلاسیک برای این منظور مناسب‌ترند. (لیست، ترتیب خاصی ندارد.)

برای گوش دادن به بخشی از آلبوم، روی لینک خریدشان کلیک کنید و لیست آهنگ‌ها در بیپ‌تونز را ببینید.

 

۱- موسیقی فیلم آملی (Amélie)

آهنگ‌ساز: یان تیرسن (Yann Tiersen) | لینک خرید آلبوم

حتی اگر اسم فیلم و آهنگ‌سازش را نشنیده باشید، به احتمال قوی چند قطعه از این آلبوم را شنیده‌اید. موسیقی خاص آملی با صدای پیانو و آکاردئون شما را به پاریس می‌برد و وارد یک دنیای فانتزی فرانسوی می‌کند. آهنگ‌های یان تیرسن به بالا رفتن تمرکز و فعال نگه داشتن مغز شما کمک خواهند کرد.

 

۲- موسیقی فیلم تلقین (Inception)

آهنگ‌ساز: هانس زیمر (Hans Zimmer) | لینک خرید آلبوم

دقیقا مثل خود فیلم، موسیقی Inception هم ترکیبی از رویاهای آرام و دوست‌داشتنی و لحظات هیجان‌انگیز است. هانس زیمر مثل همیشه عالی‌ست و این آلبوم می‌تواند به تمرکز شما کمک کند. تنها نکته‌ای که می‌تواند باعث شود کم‌تر از آن برای گوش دادن در حین کار استفاده کنید، صدای کوبیدنی‌ست که در طول فیلم هم زیاد شنیده می‌شود. (آهنگ اول آلبوم را گوش کنید تا متوجه مظورم شوید.)

 

۳- موسیقی فیلم فارست گامپ (Forrest Gump)

آهنگ‌ساز: آلن سیلوستری (Alan Silvestri) | لینک خرید آلبوم

صدای پیانو و سازهای زهی (ویولون و دوستان!) در این آلبوم به شدت آرامش‌بخش است. ریتم آهنگ‌ها جوری‌ست که تا مدت‌ها در ذهن‌تان می‌ماند. این آلبوم از آلن سیلوستری برای کار کردن در آرامش یک انتخاب بسیار خوب است؛ به‌خصوص بعد از چند ساعت اول کار و وقتی که خسته‌تر از حالت عادی هستید.

 

۴- موسیقی فیلم آخرین سامورایی (The Last Samurai)

آهنگ‌ساز: هانس زیمر (Hans Zimmer) | لینک خرید آلبوم

این آلبوم، سبک همیشگی هانس زیمر را با موسیقی ژاپنی و سازهای مخصوصش ترکیب کرده تا به نتیجه‌ای جالب و تکرارنشدنی برسد. مثل باقی کارهای زیمر، ترکیب خاصی از آرامش و انرژی در آهنگ‌های آلبوم جریان دارد.

 

۵- موسیقی فیلم هری پاتر: سنگ جادو (Harry Potter: Sorcerer’s Stone)

آهنگ‌ساز: جان ویلیامز (John Williams) | لینک خرید آلبوم

شاید اولین فیلم هری پاتر، به‌ترینِ مجموعه نباشد. اما از لحاظ موسیقی انتخاب اول من است. پایه‌ای که جان ویلیامز در فیلم اول برای موسیقی هری پاتر گذاشت، آن‌قدر محکم بود که تِم هری پاتر تا ابد در ذهن هواداران مجموعه باقی خواهد ماند. اما حتی اگر طرف‌دار هری پاتر نیستید، این آلبوم موسیقی بی‌کلام برای گوش دادن در حین کار به دردتان خواهد خورد.

 

۶- موسیقی فیلم گلادیاتور (Gladiator)

آهنگ‌ساز: هانس زیمر (Hans Zimmer) | لینک خرید آلبوم

احتمالا تا این‌جای کار فهمیده‌اید که چه حسی نسبت به کارهای هانس زیمر دارم. اما یکی از دلایل به‌یادماندنی شدن فیلم گلادیاتور، قطعا موسیقی فوق‌العاده‌ی آن بوده است. نمی‌شود از ترکیب لحظات دراماتیک و آرامش‌بخش موسیقی گلادیاتور در کنار هم گذشت. یک انتخاب عالی برای گوش دادن در حین کار.

 

۷- موسیقی فیلم شجاع‌دل (BraveHeart)

آهنگ‌ساز: جیمز هورنر (James Horner) | لینک خرید آلبوم

یک آلبوم ارکسترال با طعم موسیقی فولکلور اسکاتلند. موسیقی شجاع‌دل در بعضی آهنگ‌ها به جنگ دعوت‌تان خواهد کرد و در بعضی دیگر غم شکست را یادتان خواهد انداخت. اما چیزی که موسیقی زیبای این فیلم را برای گوش دادن در حین کار مناسب می‌کند، انرژی‌یخش بودن آن برای ادامه -حتی در آهنگ‌های غم‌ناک- است.

 

۸- موسیقی فیلم دزدان دریایی کارائیب: آخر دنیا (Pirates of the Caribbean: At World’s End)

آهنگ‌ساز: هانس زیمر (Hans Zimmer) | لینک خرید آلبوم

یک آلبوم دیگر از هانس زیمر با ریتمی هیجان‌انگیز و انگیزه‌بخش که می‌تواند انرژی‌تان برای ادامه‌ی کار را چند برابر کند. تنها خطر آلبوم این است که امکان رها کردن کار برای هم‌راهی جدی‌تر با بعضی آهنگ‌ها وجود دارد!

 

۹- موسیقی فیلم شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد (Dark Knight Rises)

آهنگ‌ساز: هانس زیمر (Hans Zimmer) | لینک خرید آلبوم

قول می‌دهم که آخرین کار هانس زیمر در این لیست باشد! شاید در نگاه اول، موسیقی بتمن به نظر انتخاب خوبی برای گوش دادن در حین کار نیاید. اما اگر امتحانش کنید خواهید فهمید که برای چند ساعت کار مداوم و حفظ تمرکز، یکی از به‌ترین گزینه‌های ممکن است.

 

۱۰- موسیقی فیلم ماهی بزرگ (Big Fish)

آهنگ‌ساز: اندرو لیپا (Andrew Lippa) | لینک خرید آلبوم

موسیقی این فیلم یک حس آرامش خاص را به شنونده القا می‌کند. آرامشی هم‌راه با حس خوش‌بینی و جرئت برای حرکت رو به جلو. مگر برای تمرکز روی کارتان به حس دیگری هم نیاز دارید؟

 

۱۱- موسیقی انیمیشن چه‌طور اژدهایمان را تعلیم دهیم (How to Train Your Dragon)

آهنگ‌ساز: جان پاول (John Powell) | لینک خرید آلبوم

یکی از به‌ترین آلبوم‌های موسیقی ساخته‌شده برای یک فیلم انیمیشن در سال‌های اخیر که رگه‌هایی از موسیقی محلی وایکینگ‌ها (یا جایی که قبلا وایکینگ‌ها در آن زندگی می‌کردند!) هم در آن به گوش می‌رسد. با چند اهنگ آرام و چند آهنگ هیجان‌انگیز، این آلبوم برای گوش دادن در حین کار بسیار مناسب است.

 

۱۲- موسیقی انیمیشن آقای روباه فوق‌العاده (Fantastic Mr. Fox)

آهنگ‌ساز: الکساندر دسپلات (Alexandre Desplat) | لینک خرید آلبوم

اگر با انیمیشن‌های سبک استاپ‌موشن آشنا باشید، می‌دانید که موسیقی آن‌ها معمولا سبک خیلی خاص خودشان را دارد. آلبوم موسیقی آقای روباه هم از این قاعده مستثنی نیست. آهنگ‌هایی ساده و شاد که می‌توانند شنونده را سبک کنند و خستگی را از یادش ببرند.

 

۱۳- موسیقی بازی کامپیوتری Mass Effect 3

آهنگ‌ساز: کلینت منسل (Clint Mansell) | لینک خرید آلبوم

موسیقی بازی‌های کامپیوتری با این هدف ساخته می‌شوند که جلوی حس خستگی مخاطب را بگیرند و او را ساعت‌ها پای بازی نگه دارند. و این دقیقا چیزی‌ست که موقع کار به آن نیاز داریم. موسیقی Mass Effect ترکیب جالبی از موسیقی الکترونیک و مدرن و موسیقی کلاسیک است. به‌خصوص اگر طرف‌دار قدیمی این بازی باشید (مثل من که هستم!) از موسیقی آن لذت خواهید برد.

 

۱۴- موسیقی بازی کامپیوتری Assassin’s Creed: Brotherhood

آهنگ‌ساز: جسپر کید (Jesper Kyd) | لینک خرید آلبوم

مثل مورد قبلی، این آلبوم هم پر از آهنگ‌های انرژی‌بخش برای افزایش تمرکز و از بین بردن حس خستگی‌ست. و بازهم مثل مورد قبلی، اگر تجربه‌ی بازی را داشته باشید، از آن لذت بیش‌تری خواهید برد.

 

آپدیت: ۱۵- دعوت و دنیای نو

آهنگ‌ساز: کاکو بند | لینک خرید آلبوم دعوت | لینک خرید آلبوم دنیای نو

کاکو بند یک گروه ایرانی‌ست که خواننده هم دارد. اما از آن‌جایی که آهنگ‌های دو آلبوم این گروه، متن مشخص و مفهومی ندارند (باید به آن‌ها گوش کنید تا منظورم را بفهمید) و برای گوش دادن در حین کار هم فوق‌العاده‌اند، به این لیست اضافه‌شان کردم. خلاصه این‌که ببخشید اگر خیلی بی‌کلام نیستند!

ضمنا تعدادی از آهنگ‌های کاکوبند، ریتم بسیار شورانگیزی دارند و ممکن است برای بعضی موقعیت‌ها -مثلا وقتی به تمام پهنای باند ذهن‌تان واقعا احتیاج دارید- مناسب نباشند. اما در مجموع به شدت انرژی‌بخش‌اند و به درد گوش دادن در حین اکثر کارها می‌خورند.

 

نظر شما چیست؟ موقع کار به موسیقی گوش می‌دهید؟ این آلبوم‌ها چه‌قدر به دردتان خوردند؟ پیشنهاد دیگری برای اضافه کردن به لیست دارید؟ تجربه‌تان را کامنت کنید و این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید تا همگی هدفون به گوش کار کنیم!


به دیگران هم برسانید

حامد

من یه نویسنده، عکاس، ویدئوگرافر و پادکسترم که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم.
تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پست‌های مرتبط

بازی برای محیط کار

وقتی خسته‌اید: شش بازی برای محیط کار

در این پست، چند بازی برای محیط کار لیست شده‌اند. با این بازی‌های آنلاین و آفلاین یک‌نفره و دونفره، می‌توانید خستگی‌تان را بین کارها در کنید.

ادامه مطلب

ویژگی‌های مشتریان بد برای یک فری‌لنسر

با کدام مشتری کار نکنیم: یک راهنمای دیگر برای فری‌لنسرها

انتخاب درست مشتریان خوب و دوری از مشتریان بد کلید رشد کسب‌وکار فری‌لنس شماست. اما این گزینه‌های بد را چه‌طور می‌شود تشخیص داد؟

ادامه مطلب

راه‌های پیدا کردن مشتری برای فری‌لنسرها

چه‌طور مشتری پیدا کنیم: یک راهنما برای فری‌لنسرها

پیدا کردن مشتری ایده‌آل و بعد هم حفظ رابطه با او، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی فری‌لنس محسوب می‌شود. در این پست، راه‌های مختلف جذب مشتری برای فری‌لنسرها را توضیح داده‌ام.

ادامه مطلب

حامد درخشانی