کمدی یکی از همه‌گیرترین ژانرهاست؛ شاید چون همه‌ی ما هر چند وقت یک بار به خندیدن برای از یاد بردن نیاز پیدا می‌کنیم. اما پیدا کردن یک فیلم یا سریال خوب در این ژانر، همیشه آسان نیست. همه‌ی ما تجربه‌ی شروع یک فیلم یا سریال کمدی و نیمه‌کاره رها کردنش را داریم. چون اصولا تمام سبک‌های کمدی برای تمام افراد ساخته نشده‌اند.

خود من هم از تماشای تعداد زیادی از سریال‌های کمدی پرطرف‌دار لذت نبرده‌ام و آن‌ها را بعد از چند قسمت یا چند فصل کنار گذاشته‌ام. (مثلا سریال‌های Office، Arrested Development، Modern Family، Simpsons و…) اما سریال‌هایی که در این لیست آمده‌اند، آن‌هایی هستند که فکر می‌کنم ارزش وقت صرف کردن را دارند. (خودم همه‌شان را چند بار دیده‌ام.) پس بدون توضیح بیش‌تر، برویم سراغ هفت مورد از به‌ترین سریال‌های کمدی که باید ببینید:

 

۱- سریال Friends

دیدن تریلر سریال (البته بیش‌تر یک کلیپ با آهنگ تیتراتژ سریال است تا تریلر)

اگر زیر ۱۰۰ سال سن داشته باشید و در ۲۰ سال گذشته در یک غار زندگی نکرده باشید، حداقل اسم این سریال را شنیده‌اید. Friends چیزی فراتر از یک سریال کمدی‌ست. Friends یک پدیده‌ی خاص است؛ راهی برای فرار از تلخی‌ها و دل‌مشغولی‌های زندگی روزمره‌مان. مثل مجموعه‌ای از به‌ترین لحظات فیلم‌های کمدی-رمانتیک.

کسی را ندیده‌ام که این سریال را تماشا کرده باشد و حداقل با یکی از کاراکترهای اصلی ارتباط برقرار نکرده باشد. خیلی از ما خودمان -یا آرزوهایمان- را در یکی از آن شش نفر دیده‌ایم و هم‌راه با کاراکتر مورد علاقه‌مان زندگی کرده‌ایم؛ شاید به همین خاطر است که Friends هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود. (طرف‌داران Friends، چند بار این سریال را از اول تا آخر دیده‌اید؟)

این سریال -همان‌طور که از نامش هم پیداست- داستان شش دوست نزدیک در نیویورک را روایت می‌کند و اتفاقات زندگی و ارتباط‌شان با هم را به تصویر می‌کشد. مونیکا یک آدم وسواسی و شدیدا منظم است. برادرش راس، به تازگی طلاق گرفته و نمی‌داند قرار است با زندگیش چه کار کند. هیچ‌کس نمی‌داند چندلر -دوست قدیمی راس و کاراکتر مورد علاقه‌ی من- دقیقا چه کار می‌کند، اما همه با کنایه‌هایش آشنایی دارند. جویی -هم‌خانه‌ی چندلر در واحد روبه‌روی مونیکا- یک بازی‌گر نه‌چندان خوب است که رابطه‌ی خوبی با جنس مخالف دارد. (How you doin’?) ریچل -هم‌خانه‌ی‌ جدید مونیکا- دارد برای بزرگ شدن و استقلالش تلاش می‌کند. و فیبی عجیب‌ترین کاراکتر سریال است که همیشه یک اتفاق غیرمنتظره برایتان کنار گذاشته.

خلاصه اگر یک تجربه‌ی متفاوت و دوست‌داشتنی با کاراکترهایی جذاب و دیالوگ‌هایی به‌یادماندنی می‌خواهید، این سریال را بالای لیست‌تان بگذارید. مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد. (به‌خصوص وقتی به فصل چهارم برسید.)

معرفی سریال Friends
معرفی سریال Friends

 

یک نکته درمورد Friends که احتمالا نمی‌دانستید: دو نسخه‌ی متفاوت از این سریال وجود دارد. یکی از این دو ورژن شامل صحنه‌های اضافی مختلفی‌ست که در ادیت دیگر حذف شده‌اند. اتفاق بد، این است که نسخه‌های باکیفیت سریال معمولا همان ورژن ادیت‌شده و کوتاه‌تر هستند. اتفاق خوب این است که حس از دست دادن بعضی از صحنه‌ها در کنار حس نیاز به کیفیت بالاتر مجبورتان خواهد کرد که هر دو نسخه‌ی سریال را چند بار ببینید!

 

۲- سریال Big Bang Theory

دیدن تریلر سریال

پرطرف‌دارترین سریال کمدی در حال پخش. (که البته چند قسمت بیش‌تر به پایانش نمانده.) این سریال یک شروع معمولی داشت ولی کم‌کم کاراکترهای خاصش را در دل همه جا کرد و حتی به عقیده‌ی بعضی‌ها جای Friends را میان سریال‌های در حال پخش گرفت. در واقع هم ساختار داستانی Big Bang Theory شباهت زیادی به Friends دارد. هر قسمت، داستان خاص خودش را دارد اما داستان کلی کاراکترها هم به مرور زمان و در طول همین قسمت‌ها شکل می‌گیرد. و این شکل‌گیری آرام شخصیت‌ها و اتفاقات است که بیننده را پای صفحه‌ی مانیتور (یا تلویزیون) نگه می‌دارد.

این سریال -بیش از هر چیز دیگر- داستان چند فرد تحصیل‌کرده و اصطلاحا گیک (Geek) را به تصویر می‌کشد و آن‌ها را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که برای خیلی از ما آشنا هستند. دو شخصیت اصلی فیزیک‌دان‌اند، دو نفر دیگر مهندس و ستاره‌شناس. اما شخصیت‌های مکمل‌شان با خودشان تفاوت دارند و شاید به واسطه‌ی همین تفاوت‌هاست که داستان سریال برایمان جذاب‌تر می‌شود.

شاید Big Bang Theory برای هر کسی نباشد، اما اگر براساس تجربه‌ی شخصی‌تان با کاراکترها ارتباط برقرار کنید، دیگر آن‌ها را رها نخواهید کرد. در هر صورت، Big Bang Theory هر چیزی که باید در یک سریال کمدی وجود داشته باشد را دارد.

آپدیت: Big Bang Theory تمام شد. خیلی هم خوب تمام شد! مطمئن باشید از این پایان ناراضی نخواهید بود.

معرفی سریال Big Bang Theory
معرفی سریال Big Bang Theory

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  ۶ سریال علمی تخیلی که باید ببینید

 

۳- سریال Brooklyn Nine-Nine

دیدن تریلر سریال

داستان پلیس‌های پاس‌گاه ۹۹ منطقه‌ی بروکلین در شهر نیویورک. شاید به دلیل تماشای زیاد سریال‌های پلیسی فکر کنید نمی‌شود از پلیس‌ها کمدی ساخت. اما Brooklyn Nine-Nine قطعا یکی از به‌ترین سریال‌های کمدی چند سال اخیر است؛ با دیالوگ‌هایی درخشان، کاراکترهایی متفاوت و بازی‌هایی عالی.

نکته‌ای که این سریال را متفاوت می‌کند، نگاه آن به اتفاقات دنیای واقعی و حرف زدن درمورد آن‌ها در قالب یک کمدی هوش‌مندانه است. هرکدام از کاراکترهای اصلی ویژگی‌ها و جذابیت‌های خاص خودشان را دارند اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، ترکیبی را می‌سازند که نمی‌شود در هر سریالی پیدا کرد.

یک فرمانده خشک و مقرراتی و علاقه‌مند به تمام چیزهای کلاسیک، جانشین او که یک مرد خانواده و نقطه‌ی اتصال همه‌ی شخصیت‌ها به هم است، یک کارآگاه موفق که انگار در روزهای نوجوانیش گیر کرده و بزرگ نشده (و البته همین او را جذاب می‌کند) و چند کاراکتر دیگر که در کنار هم تمام ویژگی‌های غیرعادی ممکن را دارند. (یکی زیادی محتاط، یکی زیادی خطرپذیر، یکی وسواسی و منظم، یکی بی‌نظم‌ترین شخصیت ممکن و…)

خلاصه، دیدن Brooklyn Nine-Nine با تمام کاراکترهای متفاوتش را به همه توصیه می‌کنم.

درمورد جذابیت این سریال، همین بس که قرار بود کنسل شود اما با واکنش طرف‌دارانش از این سرنوشت نجات یافت و هنوز هم ادامه دارد.

معرفی سریال Brooklyn Nine-Nine
معرفی سریال Brooklyn Nine-Nine

 

۴- سریال New Girl

دیدن تریلر سریال

توصیف داستان New Girl کار راحتی نیست چون تمرکز آن در طول سریال بارها عوض می‌شود. شروع سریال بر پایه‌ی کاراکتر اصلی‌ست؛ دختر جدیدی که بعد از یک رابطه‌ی طولانی ناموفق، به عنوان هم‌خانه وارد زندگی ساکنین قدیمی یک آپارتمان می‌شود. در قسمت‌های اول، این ساکنین قبلی عملا نقش‌های مکمل‌اند. اما با جلو رفتن داستان و تغییرات جزئی، هرکدام از آن‌ها فرصتی برای تبدیل شدن به مرکز توجه پیدا می‌کنند.

اگر به کل سریال نگاه کنیم، تمام کاراکترها به یک اندازه قوی و جذاب‌اند و لحظات دوست‌داشتنی خاص خودشان را دارند؛ اتفاقی که همیشه در سریال‌های کمدی رخ نمی‌دهد. این سریال یک قسمت مشترک هم با Brooklyn Nine-Nine دارد که برای من -به عنوان طرف‌دار هر دو- اتفاق شدیدا جذابی بود.

گاهی وقت‌ها چند قسمت در کنار هم مثل یک فیلم جذاب کمدی-رمانتیک عمل می‌کنند. پس اگر به این ژانر علاقه دارید و هدف اصلی‌تان از تماشای سریال‌های کمدی تفریح است، این سریال را فراموش نکنید. ضمنا پایان سریال هم واقعا راضی‌کننده است و ناامیدتان نمی‌کند.

معرفی سریال New Girl
معرفی سریال New Girl

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  8 سریال پلیسی جنایی که باید ببینید

 

۵- سریال Scrubs

دیدن تریلر سریال

از آن سریال‌ها که می‌توانند به راحتی -در یک قسمت بیست‌دقیقه‌ای- هم بخندانندتان و هم اشک‌تان را دربیاورند. Scrubs داستان چند دانش‌جوی پزشکی از زمان ورودشان به بیمارستان -به عنوان انترن- تا تبدیل شدن‌شان به دکترها و جراحانی تمام‌عیار را نشان می‌دهد؛ ارتباط آن‌ها با یک‌دیگر، با پرستارها و دکترهای کهنه‌کار بیمارستان و در نهایت با بیماران.

شاید فکر کنید بیمارستان فضای خوبی برای کمدی نیست. اما کارکترهای Scrubs به سرعت خلافش را ثابت می‌کنند. در قلب داستانش، این سریال داستان آدم‌هایی‌ست که سعی دارند زندگی کنند، دوست داشته باشند، به دیگران کمک کنند، بخندند و جلو بروند. مثل همه‌ی ما.

بازی خوب کاراکترهای ثابت در کنار داستان‌های جذاب، نقاط قوت این سریال هستند. اگر بتوانید از کنار سبک خاصش در بعضی صحنه‌ها (مثل صحنه‌های مربوط به خیالات شخصیت اصلی) بگذرید، این سریال یک انتخاب واقعا خوب است که قطعا برای تماشای دوباره و چندباره هم به آن باز خواهید گشت.

یک نکته‌ی مهم درمورد سریال‌های طولانی، نحوه‌ی تمام شدن‌شان است. و تمام شدن Scrubs واقعا خوب و کاملا قابل قبول است. (نگران سرنوشت کاراکترهای محبوب‌تان نباشید!)

معرفی سریال Scrubs
معرفی سریال Scrubs

 

۶- سریال Community

دیدن تریلر سریال

Community بدون شک متفاوت‌ترین سریال این لیست است. شاید اگر اتفاقات پشت صحنه رخ نمی‌دادند و سازنده‌ی اولیه‌ی سریال و حتی یکی از بازی‌گران اصلی از آن خارج نمی‌شدند، Community می‌توانست در ابتدای این لیست باشد. (البته سازنده‌ی سریال برای پایان داستان برگشت.) اما در کنار تمام لحظات ضعیف، این سریال پر از جذابیت است.

داستان Community می‌تواند به شدت آشنا باشد؛ چند نفر که در شرایط مختلف وارد دانش‌گاه شده‌اند و هرکدام اهداف و تصورات خودشان را دارند. کاراکترهایی که با وجود تمام تفاوت‌ها، در یک گروه دور هم جمع می‌شوند تا مثلا درس بخوانند. اما هر کاری می‌کنند به جز درس خواندن!

گاهی وقت‌ها وجود فقط یک کاراکتر جذاب برای تماشای یک سریال کافی‌ست؛ اما Community پر از کاراکترهای جذاب و شدیدا متفاوت است که در موقعیت‌های خاص و داستان‌های عجیبی قرار می‌گیرند ولی آن حس آشنا بودن برای بیننده را هیچ‌وقت از دست نمی‌دهند.

بیش از همه، تماشای این سریال را به FanBoyها و Geekها توصیه می‌کنم. (طرف‌داران سرسخت سریال هم همین‌ها بودند.) اما هر کسی می‌تواند از آن لذت ببرد.

معرفی سریال Community
معرفی سریال Community

 

۷- سریال How I Met Your Mother

دیدن تریلر سریال

یادتان هست گفتم نحوه‌ی تمام شدن سریال‌های طولانی خیلی مهم است؟ How I Met Your Mother یک مثال خوب برای پایان بد است؛ آن‌قدر بد که می‌تواند باعث شود دیگر سمت آن سریال نروید. کاراکترهای اصلی به قدر کافی جذاب‌اند و داستان هم تا فصل آخر خوب جلو می‌رود؛ حتی اگر از بعضی اتفاقات راضی نباشید. اما پایان واقعا بد است!

در نتیجه انتخاب اصلی این است که آیا می‌توانید بی‌خیال یک پایان بد شوید که می‌دانید در راه است یا نه؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، می‌توانید از تماشای بازی‌های خیلی خوب و داستان‌های جذاب و لحظاتی به‌یادماندنی به سبک فیلم‌های کمدی عاشقانه لذت ببرید.

داستان سریال، سال‌ها بعد و توسط کاراکتر اصلی برای بچه‌هایش تعریف می‌شود. و این، پنجره‌ی ما به دنیای چند دوست خوب است که یا به دنبال عشق می‌گردند یا بی‌خیال زندگی می‌کنند و یا به فکر آینده‌اند.

خیلی‌ها معتقدند How I Met Your Mother به نوعی کپی Friends است. اما من خیلی با این حرف موافق نیستم و فکر می‌کنم دنیای این دو سریال و سبک کمدی‌شان با هم متفاوت است. اما در هر صورت، هردو می‌توانند برای طرف‌داران کمدی جذاب باشند. اگر پایان داستان را کنار بگذاریم، How I Met Your Mother یکی از به‌ترین کمدی‌های سال‌های اخیر است.

معرفی سریال How I Met Your Mother
معرفی سریال How I Met Your Mother

 

آپدیت:

۸- سریال Coupling

همان‌طور که از اسمش هم پیداست، این سریال فقط و فقط روی روابط رمانتیک شخصیت‌های اصلیش تمرکز می‌کند. و زاویه‌ی دید مردانه روی روابط در آن پررنگ‌تر است.

سریال، داستان ۶ نفر (۳ مرد و ۳ زن) در لندن را روایت می‌کند که شخصیت‌های کاملا متفاوتی دارند اما همگی به دنبال پیدا کردن عشق و «جفت» شدن‌اند.

با تماشای یکی دو قسمت، می‌توانید بفهمید که سریال برایتان جذاب خواهد بود یا نه. و اگر موضوعش را دوست داشته باشید، می‌توانید از به‌تر شدن تدریجی در فصل دوم و سوم لذت ببرید و کلی هم بخندید.

اما متاسفانه در آغاز فصل چهار، یکی از شخصیت‌های اصلی از سریال خارج می‌شود و کاراکتر جای‌گزین واقعا نمی‌تواند جای خالی او را پر کند. من بعد از تماشای قسمت اول از فصل چهار، مستقیما به چند دقیقه‌ی پایانی قسمت آخر رفتم که فقط سرانجام کاراکترها را ببینم. شما هم احتمالا از فصل آخر چندان خوش‌تان نیاید. اما اگر به دنبال یک سریال کوتاه و شدیدا خنده‌دار درمورد روابط می‌گردید، توصیه می‌کنم Coupling را هم در نظر بگیرید.

نکته: مونولوگ‌های «استیو» درمورد مردها تاریخی‌اند! و می‌شود بارها تماشایشان کرد و با لحظه‌لحظه‌شان قهقهه زد.

معرفی سریال Coupling
معرفی سریال Coupling

 

۹- سریال Veep

بعد از تمام شدن فصل آخرش، می‌شود گفت که Veep بدون شک یکی از سیاه‌ترین و هوش‌مندانه‌ترین سریال‌های کمدی پخش‌شده در یک دهه‌ی اخیر است. اما همین سیاهی و هوش‌مندی خاصش، باعث می‌شود به درد هر سلیقه‌ای نخورد.

داستان، روی کاراکتر سِلینا مایر -معاون رئیس‌جمهور آمریکا (Vice President یا به اختصار همان Veep)- و اطرافیانش متمرکز است. و تقلای او برای رسیدن به قدرت را نشان می‌دهد.

در نگاه اول، بی‌عرضگی مایر و تیمش به نظر خنده‌دار می‌رسد. اما هرچه‌قدر که جلوتر می‌رویم، هم‌راه شدن این بی‌عرضگی با مرگ اخلاق را می‌بینم. و این‌جاست که هدف سریال روشن می‌شود: این‌که بیننده، وقایع و شخصیت‌های سریال را با واقعیت مقایسه کند و از خودش بپرسد که چند بار به سیاست‌مداران کثیفی مثل سیاست‌مداران سریال Veep رای داده، اقدامات‌شان را توجیه کرده و به خاطرشان به خیابان رفته؟

اگر به سبک کمدی سیاه علاقه ندارید، سمت این سریال نروید. چون -به‌خصوص فصل آخرش- شدیدا اعصاب‌تان را خرد خواهد کرد. اما اگر یک طنز سیاسی می‌خواهید که گاهی اوقات زیادی شبیه واقعیت‌های دنیای امروز ما می‌شود، این سریال می‌تواند گزینه‌ی خوبی برایتان باشد.

معرفی سریال Veep
معرفی سریال Veep

 

۱۰- سریال Brockmire

برای آشنایی بیش‌تر با این سریال، قسمت اول از پادکست چی ببینم را بشنوید.

یک پست دیگر هم بخوانید:  به‌ترین سریال کمدی برای دوران کرونا (معرفی Brockmire) - چی ببینم، قسمت اول

 


نوبت شما

اگر فکر می‌کنید سریال کمدی جذابی را از قلم انداخته‌ام، در کامنت‌ها درموردش بنویسید. شاید لیست را کامل‌تر کردم!

پست را هم‌رسان کنید تا به دست تمام علاقه‌مندان سریال‌های کمدی برسد.


 

پادکست چی ببینم


یه پیشنهاد برای شما که اهل فیلم و سریال‌اید...
می‌شنوم
GET FREE AUDIT

به دیگران هم برسانید

حامد

من یه نویسنده، عکاس، ویدئوگرافر و پادکسترم که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم.
تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پست‌های مرتبط

بعد از سی سال فیلم انجمن شاعران مرده

بعد از سی سال: چرا هر آدم زنده‌ای باید انجمن شاعران مرده را ببیند؟

در سی سالگی فیلم، از انجمن شاعران مرده و پیام الهام‌بخشش گفته‌ام و این‌که چرا یک اثر کلاسیک است و همه باید آن را ببینند.

ادامه مطلب

۶ سریال علمی تخیلی که باید ببینید

در این پست، ۶ سریال علمی تخیلی محبوب خودم را -بدون هیچ ترتیب خاصی- معرفی کرده‌ام. اگر طرف‌دار این ژانر هستید، لیست را از دست ندهید!

ادامه مطلب

تسلیم

تسلیم! (درمورد سریال Knick)

همین چند ثانیه به راحتی حس ناتوانی، استیصال و تسلیم را به بیننده منتقل می‌کنند و او را به هم‌ذات‌پنداری کامل با قهرمان سریال می‌رسانند.

ادامه مطلب

حامد درخشانی

پادکست چی ببینم


یه پیشنهاد برای شما که اهل فیلم و سریال‌اید...
می‌شنوم
close-link
GET FREE AUDIT