کسانی که هم اهل فیلم و سریال دیدن‌اند و هم اهل پادکست گوش دادن، می‌توانند تقاطع علاقه‌هایشان را در به‌ترین پادکست‌های سینمایی پیدا کنند. (منظور از پادکست سینمایی خوب، پادکستی‌ست که درمورد دنیای فیلم و سریال حرف بزند و محتوای باارزشی برای مخاطب داشته باشد.) در ادامه‌ی این پست، چند گزینه‌ی جذاب برای علاقه‌مندان به فیلم و سریال را معرفی خواهم کرد. پس اگر خودتان را یک فیلم‌باز قهار یا یک سریال‌بین حرفه‌ای می‌دانید، لیست را از دست ندهید.

 

به‌ترین پادکست‌های سینمایی فارسی

به هرکدام از پادگیرها که سر بزنید، می‌توانید چندین پادکست سینمایی فارسی پیدا کنید. اما متاسفانه با توجه به معیارهایی که در پست معرفی به‌ترین پادکست‌های فارسی درموردشان نوشته‌ام، من گزینه‌ای برای معرفی پیدا نکردم.

البته اگر حرف صاحب یک پادکست را درمورد پادکست خودش قبول می‌کنید یا اگر پست‌های معرفی فیلم و معرفی سریال من را خوانده‌اید و به نظرتان مفید بوده‌اند، می‌توانید به پادکست چی ببینم سر بزنید.

در این پادکست، من -حامد درخشانی- به معرفی و نقد فیلم‌ها و سریال‌های جدید و قدیمی می‌پردازم. اکثر فیلم‌ها و سریال‌های معرفی‌شده در چی ببینم، خارجی‌اند. اما بعضی وقت‌ها -اگر اعصابم زیادی راحت باشد و بخواهم ناراحتش کنم- سراغ گزینه‌های ایرانی هم می‌روم.

برای شنیدن پادکست چی ببینم، چند گزینه دارید:

۱- می‌توانید آن را در پادگیر مورد علاقه‌تان دنبال کنید. (لینک‌ها)

۲- می‌توانید مرا در شبکه‌های اجتماعی‌تان دنبال کنید یا -از طریق نوتیفیکیشن‌های مرورگر- مشترک وبلاگ شوید تا از تمام پست‌های جدید -از جمله اپیزودهای جدید چی ببینم- باخبر شوید. (لینک‌ها)

۳- می‌توانید صفحه‌ی آرشیو پادکست در وبلاگ را در مرورگرتان بوک‌مارک کنید و هر چند وقت یک بار به آن سر بزنید و اپیزودهای جدید را بشنوید.

۴- می‌توانید مشترک کانال یوتیوب من شوید تا هم ویدئوها و هم پادکست‌های تولیدیم را ببینید و بشنوید.

 

معرفی پادکست چی ببینم

برای آشنایی با این پادکست، می‌توانید قسمت صفر و معرفی پادکست چی ببینم یا یکی از قسمت‌های اخیرش را بشنوید:

 

به‌ترین پادکست‌های سینمایی انگلیسی

۱- پادکست سینمایی Filmspotting

وب‌سایت پادکست

قدمت filmspotting تقریبا با قدمت پدیده‌ی پادکست برابر است. آدام کمپنار -یکی از دو مجری اصلی- این پادکست را در سال ۲۰۰۵ آغاز کرده. مجری دوم -جاش لارسن- هم در سال ۲۰۱۲ به او اضافه شده تا باهم یک پادکست جذاب با صحبت درمورد اخبار سینما، معرفی و نقد فیلم‌های جدید، مصاحبه با اهالی سینما و بخش‌های جذابی درمورد فیلم‌های قدیمی و لیست‌های top 5 سینمایی بسازند.

اگر دنبال یک پادکست حرفه‌ای می‌گردید که هم اطلاعات سینمایی‌تان را بالا ببرد و هم سرگرم‌تان کند، filmspotting گزینه‌ی خوبی خواهد بود.

 

۲- پادکست فیلم و سریال The Watch

وب‌سایت پادکست

یک پادکست حرفه‌ای از نتورک پادکست‌های ringer که به دنیای فیلم و سریال -و هرازگاهی هم موسیقی- می‌پردازد. the watch هر هفته دو قسمت دارد و تقریبا تمام اتفاقات روز و فیلم‌ها و سریال‌های جدید را پوش می‌دهد. اگر می‌خواهید از قافله‌ی فیلم‌ها و سریال‌ها عقب نمانید و بعضی وقت‌ها هم یاد گزینه‌های قدیمی و کلاسیک برای تماشا بی‌افتید، این پادکست به دردتان خواهد خورد.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  بعد از سی سال: چرا هر آدم زنده‌ای باید انجمن شاعران مرده را ببیند؟

 

۳- پادکست Pop Life

وب‌سایت پادکست

نتورک رادیوی ملی و عمومی آمریکا (NPR) در سال‌های اخیر با آغوش باز دنیای پادکست‌ها را پذیرفته و با پادکست‌های حرفه‌ای و جذابش، خیلی‌ها را دوباره به محتوای صوتی علاقه‌مند کرده. یکی از این پادکست‌ها که روی دنیای تلویزیون و سریال‌های تلویزیونی تمرکز دارد و هر از گاهی هم به اتفاقات دیگر دنیای سرگرمی می‌پردازد، پادکست pop life است.

این پادکست بیش‌تر به درد کسانی می‌خورد که زیاد سریال می‌بینند و سریال‌های جدید را از دست نمی‌دهند.

 

۴- پادکست Unspooled

وب‌سایت پادکست

خیلی‌ها هستند که خودشان را فیلم‌باز و فیلم‌بین حرفه‌ای می‌دانند اما اکثر فیلم‌های برتر تاریخ سینما را ندیده‌اند. اگر شما هم از این دسته‌اید، پادکست unspooled دقیقا برای خودتان شروع شده. در فصل اول، یک کمدین/بازی‌گر و یک منتقد فیلم سراغ لیست ۱۰۰ فیلم برتر انستیتوی فیلم آمریکا (AFI) می‌روند و همه را می‌بینند و درموردشان با متخصصین سینما و بازی‌گران و کارگردانان و… صحبت می‌کنند.

بعد از تمام شدن این لیست اولیه‌ی ۱۰۰تایی، پادکست همان رویه را با فیلم‌های دیگری ادامه داده و با توجه به انتخاب‌های خودش و شنوندگانش سراغ ژانرهای مختلفی می‌رود و هنوز هم فعال است. یک پادکست جذاب برای علاقه‌مندان دوآتشه‌ی سینما.

 

۵- پادکست How Did This Get Made

وب‌سایت پادکست

یک پادکست دیگر از نتورک earwolf (مثل unspooled) که فقط سراغ فیلم‌های بد می‌رود! فیلم‌هایی که بعد از دیدن‌شان از خودمان می‌پرسیم چه شده که ساخته شده‌اند. این پادکست جنبه‌ی کمدی دارد و بسیار سرگرم‌کننده است؛ به‌خصوص اگر به سینما علاقه داشته باشید.

 

۶- پادکست The Rewatchables

وب‌سایت پادکست

این پادکست هفتگی، در هر قسمت چند متخصص و اهل فن سینمایی را دور هم جمع می‌کند تا درمورد فیلم‌هایی صحبت کند که می‌شود بارها و بارها تماشایشان کرد. اگر به دنبال حس نوستالژی فیلم‌های قدیمی می‌گردید و نمی‌دانید چه فیلمی ببینید، این پادکست می‌تواند کمک‌تان کند.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  8 سریال پلیسی جنایی که باید ببینید

 

۷- پادکست Pilot TV

وب‌سایت پادکست

این پادکست، هر هفته به معرفی جدیدترین سریال‌هایی می‌پردازد که پخش‌شان را به تازگی شروع کرده‌اند یا به زودی خواهند کرد. برای آشنایی با آخرین سریال‌ها در شبکه‌ها و سایت‌های مختلف و انتخاب سریال‌هایی که می‌خواهید ببینید، می‌شود از پادکست pilot tv استفاده کرد.

 

نوبت شما

بهترین پادکست سینمایی فارسی یا انگلیسی که تا به حال شنیده‌اید، چه بوده؟ در کامنت‌ها معرفیش کنید.


به دیگران هم برسانید