هر روز میلیون‌ها رابطه در نقاط مختلف کره‌ی زمین تمام می‌شوند؛ رابطه‌های عاطفی و احساسی، رابطه‌های دوستانه، رابطه‌های کاری و… بعضی از این رابطه‌ها هیچ‌وقت جدی و ریشه‌دار نشده‌اند و در نتیجه تمام کردن‌شان آن‌قدرها هم سخت نیست. اما تمام کردن رابطه‌هایی که به مرور زمان جدی شده‌اند، می‌تواند بسیار دشوار باشد. در این پست، از نکاتی خواهم گفت که به‌تر است برای تمام کردن رابطه -به‌خصوص رابطه‌های جدی و طولانی- در نظر گرفته شوند. (تمرکز پست روی روابط عاطفی و عاشقانه است.)

 

اما من کِی کارشناس تمام کردن رابطه شدم؟ احتمالا شما هم آن نقل قول قدیمی از لقمان حکیم -که حالا ضرب‌المثل شده- را شنیده‌اید: «لقمان را گفتند: ادب از که آموختی؟ گفت: از بی‌ادبان.» من هم روش درست تمام کردن رابطه را همین‌شکلی یاد گرفته‌ام. از رابطه‌های جدی خودم و دوستان نزدیکم که به بدترین شکل ممکن تمام شده‌اند و جای زخم‌شان هنوز هم باقی مانده. نکاتی که در ادامه خواهم گفت، برای جلوگیری از ایجاد همین زخم‌های عمیق در هر دو طرف رابطه‌اند.

 

قبل از هر چیز، از تصمیم‌تان مطمئن شوید

هر کاری تاثیرات و پی‌آمدهای خاص خودش را دارد. تمام کردن یک رابطه‌ی جدی و طولانی هم یک تصمیم مهم با تاثیرات بزرگ روی خودتان و طرف دیگر رابطه است. پس قبل از هر چیز باید از تصمیم‌تان مطمئن شوید. به هیچ وجه از تهدید تمام کردن رابطه برای برنده شدن در یک جدال داخلی استفاده نکنید. این کار به آینده و سلامت رابطه آسیب خواهد زد.

بعد از این‌که مطمئن شدید و تصمیم گرفتید رابطه‌تان را تمام کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید.

 

اول: با طرف‌تان صادق باشید

هرچه‌قدر که رابطه‌تان طولانی‌تر بوده باشد، گفتن کامل واقعیت‌ها سخت‌تر و البته واجب‌تر می‌شود. سخت‌تر، به خاطر این‌که نمی‌خواهید به طرف‌تان آسیب بزنید یا خودتان از واکنش او آسیب ببینید و طولانی شدن رابطه باعث شده هر دویتان قدرت آسیب رساندن به یک‌دیگر را داشته باشید. واجب‌تر، به خاطر این‌که در طول زمان بخشی از زندگی هم‌دیگر شده‌اید و طرف مقابل حق دارد بداند چه شده و چرا دارد با این تصمیم مواجه می‌شود.

حتی اگر فکر می‌کنید دلیل‌تان باعث شکستن دل او خواهد شد، مطمئن باشید که از تعداد زیادی سوال بی‌جواب به‌تر است. وقتی رابطه‌ای به شکل ناگهانی و یک‌طرفه تمام می‌شود، اولین واکنش طرف مقابل -که می‌تواند ماه‌ها ادامه داشته باشد- این است که از خودش بپرسد چه کار می‌توانست بکند. این‌که چه کار اشتباهی انجام داده یا چه کار لازمی را انجام نداده که رابطه‌اش به این‌جا رسیده و به این شکل تمام شده.

گذار از چنین تمام شدنی واقعا سخت است. اگر می‌خواهید هم خودتان و هم طرف‌تان امکان گذشتن از این مرحله و ادامه‌ی عادی مسیر را داشته باشید، حتما حقیقت را بگویید.

طرف مقابل حق دارد بداند چه شده و چرا دارد با این تصمیم مواجه می‌شود.

 

البته گفتن حقیقت لزوما به معنی بازگو کردن تمام جزئیات نیست. سعی کنید در این فرآیند، اعتماد به نفس طرف مقابل را از بین نبرید. مثلا اگر فکر می‌کنید طرف‌تان به دنبال پیش‌رفت و بهبود وضع کار و زندگیش نیست -به جای این‌که بگویید دارد درجا می‌زند و به جایی نخواهد رسید- می‌توانید به او بگویید که اهداف‌تان در زندگی هم‌راستا نیستند و به همین دلیل نمی‌توانید مسیرتان را باهم ادامه دهید.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  7 نشانه‌ی دوست داشتن واقعی (آخری از همه مهم‌تر است!)

 

دوم: رابطه را رودررو و حضوری تمام کنید

رابطه‌ای که در اینستاگرام شروع شده و چند روز یا چند هفته بیش‌تر طول نکشیده را می‌شود در همان اینستاگرام تمام کرد. اما نمی‌شود و نباید این کار را درمورد یک رابطه‌ی طولانی انجام داد. درک می‌کنم که این کار می‌تواند بسیار سخت باشد. اما اگر تجربه‌ی نوع دیگری از تمام شدن روابط جدی را داشته باشید، می‌دانید که اعلام جدایی از طریق یک پیام یا تماس تلفنی چه حس بدی دارد. انگار نه انگار که مدت‌ها باهم بوده‌اید و برای هم مهم.

هر کار دیگری به جز تمام کردن حضوری و رودرروی رابطه، به شدت غیرشخصی‌ست و به طرف‌تان حس کوچک بودن می‌دهد. پس از آن دوری کنید و به دنبال نوشتن پیام و متن برای قطع رابطه نباشید.

هر کار دیگری به جز تمام کردن حضوری و رودرروی رابطه، به شدت غیرشخصی‌ست و به طرف‌تان حس کوچک بودن می‌دهد.

 

سوم: آرام بمانید

تمام شدن هر رابطه‌ای باعث احساساتی شدن افراد می‌شود. وقتی از قصدتان برای اتمام رابطه بگویید، ممکن است با ناراحتی و گریه یا عصبانیت و فریاد یا مجموعه‌ای از احساسات دیگر روبه‌رو شوید. مهم این است که در هر صورت آرام بمانید. حرف‌های طرف مقابل را گوش کنید و به او اجازه دهید احساساتش را بروز دهد. از واکنش‌های غیرمنطقی هم دوری کنید.

حالا که تصمیم به تمام کردن رابطه گرفته‌اید، در مقابل احساسات طرف‌تان عقب‌نشینی نکنید و به او امید واهی ندهید. از گفتن جملاتی مثل بیا دوست بمانیم یا هم‌چنان در ارتباط باشیم و امثال‌شان پرهیز کنید. این نوع حرف‌ها و کوتاه آمدن برای تمام شدن مسالمت‌آمیز قضیه، بعدا نتایج بدتری به هم‌راه خواهد داشت. فرآیند تمام کردن رابطه را بیش از آن‌چه که لازم است پیچیده و طولانی نکنید.

از گفتن جملاتی مثل بیا دوست بمانیم یا هم‌چنان در ارتباط باشیم و امثال‌شان پرهیز کنید.

 

چهارم: به گذشته برنگردید

اتفاقی که تقریبا همیشه بعد از تمام شدن رابطه‌ها می‌افتد، شک کردن به تصمیمی‌ست که گرفته‌اید. بعد از چند وقت، قسمت‌های بد رابطه از یادتان می‌رود و با مرور خاطرات از خودتان می‌پرسید که چه می‌شود اگر برگردید و دوباره تلاش کنید.

در این حالت سعی کنید دلیل‌تان برای تمام کردن رابطه را به یاد بیاورید. به این فکر کنید که چرا دست از تلاش برداشتید و به این نتیجه رسیدید که نکات مثبت رابطه در برابر نکات منفیش وزن کم‌تری دارند.

برای این‌که در این حالت به اشتباه نیفتید -بلافاصله بعد از اتمام رابطه- تمام راه‌های ارتباطی با طرف مقابل را قطع کنید. شماره‌اش را از روی گوشی‌تان حذف کنید، او را در شبکه‌های اجتماعی آنفالو کنید و پیام‌های قبلی‌تان را هم پاک کنید. ممکن است زمان ببرد تا راضی شوید، ولی سعی کنید تمام این کارها را به سرعت انجام بدهید و به عقب نگاه نکنید.

(به همین دلیل است که ایجاد رابطه‌ی عاطفی با دوستان قدیمی -که رفقای مشترک زیادی با شما دارند- و هم‌کاران، معمولا توصیه نمی‌شود. چون ندیدن آن‌ها و پاک کردن‌شان از زندگی‌تان -در صورت تمام شدن رابطه- بسیار سخت‌تر از رابطه‌های دیگر است.)

ممکن است زمان ببرد تا راضی شوید، ولی سعی کنید تمام این کارها را به سرعت انجام بدهید و به عقب نگاه نکنید.

 

حرف آخر

رابطه‌ها همیشه سخت‌اند! تمام شدن یکی، دلیل خوبی برای تلاش نکردن و شروع رابطه‌های جدید نیست. اتفاقات تلخ و شیرین گذشته را به یاد بیاورید. چند بار فکر می‌کردید که دنیا در حال تمام شدن است اما از آن طرف قضیه محکم‌تر و باتجربه‌تر بیرون آمدید؟ تمام شدن رابطه‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  چه‌طور وارد رابطه شویم اما مستقل بمانیم

 

شما هم از تجربه‌ی تمام کردن رابطه‌های جدی‌تان بنویسید تا در کامنت‌ها بیش‌تر صحبت کنیم.

 


اگر این پست را دوست داشتید، پست‌های دیگر با برچسب راهنمای روابط عاطفی را هم ببینید. یا این‌که مستقیم بروید سراغ مجموعه‌ی صوتی بعد از عشق: مدیریت روابط عاطفی از آغاز تا پایان و مجموعه‌ای از نکات مهم درمورد رابطه‌ها را بشنوید.


 

اگه محتوای عادی وبلاگو دوست داشتید...


عاشق محتوای اختصاصیش خواهید شد!
عضویت شما
GET FREE AUDIT
0 0 vote
Article Rating